Ďalšia krajina je už viac ako 200 dní bez koronavírusu. Dosiahli to len vďaka jednoduchým opatreniam

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Francúzsko a Nemecko sa opäť vracajú k lockdownu a prípady v USA opäť dosahujú svoje maximá. Dobre na tom nie je ani susedné Česko.

Kým niektoré krajiny trpia, Taiwan je na tom podľa portálu Bloomberg úplne úžasne. Už viac ako 200 dní sú bez koronavírusu. Taiwan drží zďaleka najlepší rekord vo svete a posledný evidovaný prípad mali 12. apríla, k druhej vlne teda nedošlo. Čo urobil tento ostrov s 23 miliónmi inak? Majú 553 potvrdených prípadov a iba sedem úmrtí. Odborníci tvrdia, že im pomohlo včasné uzavretie hraníc a prísna regulácia testovania.

Dôležité faktory

Medzi ďalšie faktory patrí dôkladné dosledovanie kontaktov, karanténa a nosenie rúška. Tým, že už viac ako 200 dní nemajú žiadny prípad, získali si celosvetovú pozornosť. “Taiwan je jediná krajina, ktorá bola doposiaľ zabránila komunitnému šíreniu,” povedal Peter Collingnon, profesor infekčných chorôb. Je to veľmi pozoruhodné aj preto, lebo 23 miliónov ľudí žije tak blízko pri sebe.

Foto: unsplash

Ekonomike sa darí

Taiwan bude pravdepodobne jednou z mála ekonomík, ktoré budú tento rok rásť, zostávajú však stále v pozore. V krajine majú skúsenosti s prudkými infekciami, preto brali koronavírus veľmi vážne. Dávali si záležať najmä na tom, aby eliminovali kontakty ľudí, ktorí boli pozitívni. Bez toho podľa Chen Chien-jen, taiwanského viceprezidenta a epidemiológa, nemôže nič fungovať.

Aby zabezpečili to, že ľudia zostanú v karanténe, prijali opatrenia na zabezpečenie dodávanie potravín a taktiež kontakt prostredníctvom aplikácie, kde sa mohli ľudia pýtať otázky priamo kompetentných. V každom prípade, táto krajina to naozaj zvládla výborne.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: