Ďalšia krajina zavádza prísne opatrenia a predlžuje lockdown: Pravidlá sa budú týkať hlavne Veľkej noci

TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Nemecko predĺži celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu o štyri týždne – do 18. apríla. Veľmi prísne epidemiologické pravidlá pritom budú platiť počas veľkonočných sviatkov.

V utorok nadránom to oznámila kancelárka Angela Merkelová po dlhých rokovaniach s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín, informovala agentúra AFP. Okrem predĺženia existujúcich opatrení vrátane uzavretia kultúrnych, voľnočasových či športových zariadení sa Merkelová s predsedami vlád spolkových krajín dohodla aj na prísnom obmedzení verejného života a kontaktov v čase od 1. do 5. apríla.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Zavreté všetky obchody

Počas týchto piatich dní, do ktorých spadajú veľkonočné sviatky, budú zatvorené takmer všetky obchody a veľkonočné bohoslužby sa budú konať virtuálne. Od soboty 3. apríla sa budú môcť otvoriť potraviny. Pôvodne mal lockdown v Nemecku platiť do 28. marca. Témou rokovaní Merkelovej s premiérmi spolkových krajín pritom pôvodne malo byť možné uvoľňovanie opatrení. Zmenu agendy však spôsobila tretia vlna pandémie, ktorá súvisí so šírením britského variantu koronavírusu a rastúcou hodnotou týždňovej incidencie v Nemecku.

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Nová pandémia?

Merkelová v utorok na tlačovej konferencii v Berlíne uviedla, že britský variant vírusu je v Nemecku dominantným, pričom jeho šírenie označila za “novú pandémiu”. “V podstate máme nový vírus… je oveľa smrteľnejší, oveľa infekčnejší a aj dlhšie nákazlivý,” povedala. Predĺženie lockdownu do 18. apríla už v priebehu pondelka avizovala agentúra DPA odvolávajúc sa na nemenované zdroje oboznámené s priebehom rokovaní.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: