Ďalšia potravina plná pesticídov. V nezávislých testoch neprešli ani známe značky, ktoré bežne kupujete každý deň aj vy

Tlačová správa Ešte viac

čaj/Foto: pixabay

Výrobcovia doporučujú zaradiť ovocné čaje do pitného režimu detí už v prvom roku života. Rodičia právom očakávajú, že prinajmenšom detské čaje budú odpovedať kvalite. Spotrebiteľská organizácia dTest otestovala porciované ovocné čaje a priniesla nepríjemné zistenia- desať z nich prepadlo v rebríčku kvôli nálezom pesticídov. Medzi nimi boli aj tri čaje určené pre deti, jeden z toho dokonca v bio kvalite.

čaj/Foto: pixabay

Zo širokej ponuky si dTest posvietil na čaje s príchuťou lesných plodov, ktoré sú bežne v obchodoch. Nakúpili 22 druhov a nechali v laboratóriách overiť prítomnosť nežiaducich látok. Plesne ani mykotoxíny sa síce nenašli, no na pesticídy boli čaje bohaté. Pesticídy sa používajú v poľnohospodárstve v boji proti škodcom a môžu sa dostať do potravinárskych výrobkov.

Kvôli ich toxicite pre ne existujú v mnohých potravinách legislatívne limity. Detský bio čaj lesné plody (čaj určený deťom od 6 mesiacov) a Krtečkův čaj- Lesná zmes (čaj určený deťom od 9 mesiaca). „Zarazilo nás, koľko rôznych zbytkových pesticídov a v akom veľkom množstve obsahujú čaje určené deťom. Kvôli týmto prehreškom sme podali podnet na prešetrenie situácie Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcii,“ komentuje závery Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

čaj/Foto: pixabay

Problém s mnohonásobnými nálezmi pesticídov malo ďalších sedem ovocných čajov, a to: Jemča Lesné plody, Penny/Tea Party Forest Fruit Tea, BioGena Lesné plody, Zlatý šálek Lesná zmes, Mokate Minútka Ovocný čaj s príchuťou černíc, malín a čučoriedok, Grešík Lesné plody a Loyd Lesné plody. Vymenované výrobky obdržali od dTestu nedostatočnú známku. Hodnotenie vychádza z princípu predbežnej opatrnosti, podľa ktorej môžu nahromadené chemické látky spôsobovať nevyspytateľný koktejlový efekt.

V jednom prípade bolo problematické označenie na obale. „Medzi testovanými výrobkami sa objavil čaj BioGena Lesné plody, ktorý evokuje bio kvalitu, ale nemá bio certifikáciu. Bežný spotrebiteľ môže ľahko nadobudnúť dojem, že ide o bio výrobok z produkcie ekologického hospodárstva, aj keď to tak nie je. Upozornili sme na to preto opäť inšpekciu,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová.

Prehľad testovaných ovocných čajov nájdete na webe dTestu. Kompletné výsledky boli taktiež spracované v časopise dTest.

0
Komentovať (0)