Desať najnebezpečnejších krajín na svete, kde ženy nemajú skoro žiadne práva

Lucia Mužlová

Activists represent through a performance violence against women during a rally on International Women's Day in front of the Supreme Court at Guatemala City, Friday, March 8, 2013. (AP Photo/Moises Castillo)

Aj keď to niekedy tak nevyzerá, môžeme byť šťastní, že žijeme na Slovensku. Aj napriek veľkému pokroku, stále na svete existuje mnoho krajín, kde je život, a to najmä pre ženy, veľmi náročný. Máme na mysli najmä viaceré ázijské a africké krajiny, kde ženy musia čeliť diskriminácii, ponižovaniu, násiliu, znásilneniam a tomu, že hodnota ich života je v porovnaní s mužským životom mizivá. V týchto krajinách ženy často nemajú žiadne, alebo len obmedzené práva a ich problémy sa prehliadajú, alebo sa nimi ani nikto nezaoberá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poďte sa teraz s nami pozrieť na krajiny, ktoré môžeme označiť ako desať najnebezpečnejších krajín pre ženy.

Afganistan

wittyfeed.com
wittyfeed.com

V Afganistane žije až 87 % žien, ktoré nevedia čítať ani písať. Dievčatá sú nútené, aby sa vydávali už od veku 15 rokov. Existujú desiatky tisíc prípadov zneužívania žien, ktoré nikoho nezaujímajú. V krajine je tiež veľká úmrtnosť pri pôrode, až 400 žien na 100-tisíc rodičiek.

Demokratická republika Kongo

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Aj keď krajina má demokraciu v názve, v názve asi aj končí. V krajine je silný vplyv rodovej diskriminácie a domáce násilie je úplne bežným javom. Podľa amerického magazínu verejného zdravia až 1150 žien je denne v Kongu sexuálne obťažovaných.

India

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Znásilnenia, uzatváranie detských sobášov a obchodovanie s ľuďmi. To sú bežné problémy, ktorým musia čeliť ženy v Indii. Podľa výskumov za posledných 30 rokov v Indii otehotnelo až 50 miliónov žien po znásilnení.

Somálsko

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Somálsko, alebo krajina, kde nič nefunguje. A to doslova. Až 95 % ženskej populácie podstúpilo v detstve ženskú obriezku, ktorá ich zmrzačila na celý život. Zjavnou samozrejmosťou v takejto krajine je vysoká úmrtnosť matiek pri pôrode. Ženy navyše neustále čelia častému sexuálnemu obťažovaniu, bez možnosti sa účinne brániť, keďže polícia, súdy, ani spravodlivosť v tejto krajine neexistujú.

Kolumbia

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Od roku 2010 je badateľný stúpajúci trend znásilnení v tejto juhoamerickej krajine. Vo veľkom sa tam tiež rozmohli útoky kyselinou, ktorá poznačí ženu nielen fyzicky, ale aj psychicky do konca života. Smutnou skutočnosťou je tiež fakt, že kolumbijské úrady pred týmto problémom zatvárajú oči a násilníci ostávajú v takmer vo všetkých prípadoch nepotrestaní.

Egypt

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Sexuálne obťažovanie a domáce násilie, to sú najčastejšie problémy žien v Egypte. Súdny systém čerpá z islamského práva a práva žien nechráni. Egyptské ženy sú pri uzavretí manželstva zbavené mnohých práv. Po rozvode sú deti pridelené otcovi, tak ako aj všetky nehnuteľnosti a financie a žene neostane zvyčajne nič.

Mexiko

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Právny systém v Mexiku má desiatky rokov vážne problémy. Sexuálne zneužité ženy v ňom nemajú žiadnu oporu a ohlásené prípady zvyčajne skončia v koši. Bežné je sexuálne obťažovanie a domáce násilie, ktoré polícia nemá záujem riešiť.

Brazília

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Udáva sa, že v Brazílii je každých 15 sekúnd napadnutá jedna žena a každé dve hodiny je jedna z nich dokonca zabitá. V krajine je kvôli silnému náboženskému vplyvu zakázaná interrupcia, vynímajúc zdravotné komplikácie a znásilnenie, ktoré však žena musí dokázať. Ilegálna interrupcia je potrestaná tromi rokmi väzenia.

Pakistan

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Medzi bežné nebezpečenstvá pre pakistanskú ženu patria útoky kyselinou, nútené detské sobáše, domáce násilie, a tiež aj smrť ukameňovaním, napríklad v prípade nevery. A za neveru sa považuje aj ak je žena znásilnená. Bežné sú tu tiež vraždy zo cti, alebo keď žena neprinesie do novej rodiny dostatočne veľké veno.

Thajsko

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Aj keď patrí Thajsko medzi obľúbené turistické destinácie, sexuálne útoky sú tu celkom bežné. Podľa thajského centra pre domáce násilie, za častými útokmi na ženy stojí najmä veľké užívanie drog a alkoholu.

Je veľmi smutné, že na svete je stále toľko krajín, kde ženy musia dennodenne čeliť takýmto hrozbám. Samozrejme, aj na Slovensku sa vyskytujú prípady, kedy sú ženy utláčané, no našťastie to nie je až také masívne ako v popisovaných krajinách. A aj keď polícia a súdnictvo u nás nie vždy konajú úplne tak, ako by sme si predstavovali, majú ženy aspoň istotu, že sa môžu obrátiť na tieto inštitúcie, ktoré sa tomu budú venovať a prípadne ich aj chrániť.

Pevne dúfame, že raz nastane deň, kedy aj v popisovaných krajinách zavládne rozum a ženy tam konečne prestanú byť len akousi hračkou v rukách mužov.

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk

Najnovšie články