Deti, ktoré sú jedináčikovia jednoducho nepotrebujú súrodencov. Toto je dôvod, prečo by ste to už nemali nikomu radiť

Lucia Mužlová Ešte viac

To je presne také to naše slovenské. Všetky mamičky sú najmúdrejšie na svete. Hlavne tie, čo majú dve deti. Ako často ste počuli rady typu: „Druhé dieťa majte tesne po tom prvom. Dieťa potrebuje súrodenca aby sa nenudilo. Dieťa potrebuje súrodenca, lebo inak bude zlé. Dieťa jednoducho potrebuje súrodenca…“ Nie, dieťa naozaj nepotrebuje súrodenca, aby z neho vyrástol plnohodnotný človek.

Foto: pixabay

Zvyknite si na to, že ľudia okolo vás vám celý život budú dávať rady. Niekedy prospešné, inokedy nežiaduce. To, čo sa občas začne ako zdvorilí rozhovor, kde vám človek naozaj nechce úmyselne slovami ublížiť, sa často končí nedorozumením a hádkou. „Veď tvoje dieťa predsa potrebuje bračeka alebo sestričku“

Táto veta je zároveň aj vetou, ktorá vás pichne pri srdci a spytujete si svoje vlastné svedomie. Zlyhala som pri výchove?

Foto: pixabay

Napriek tomu, že svojmu dieťaťu dávate všetko od lásky, cez starostlivosť, zdravú výživu, čítate mu rozprávky, učíte sa s ním, zlyhali ste. Na ničom z toho nezáleží, lebo mu odopierate súrodenca, s ktorým by sa podelil o životné trápenia aj potešenia.

Už celé desaťročia ide ruka v ruke s jedináčikmi aj teória o tom, že sú namyslení, nevychovaní, sebeckí, bojazliví, rozmaznaní, prefíkaní, premúdrelí a podobne. Ak by predsa mali súrodencov, boli by to sociálne silné, zdravé a dobre fungujúce deti.

Ľudia si často neuvedomujú, že aj keď sú vedľa seba dvaja súrodenci, môžu byť celkom odlišní. Áno nepopierame, život s bratom alebo sestrou je v niečom iný, puto je výnimočné, ale určite nesúhlasíme s názorom, že dieťa jednoducho potrebuje súrodenca na to, aby bolo lepším človekom. Všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Foto: pixabay

Keď sa nabudúce ocitnete v situácii, že vás na ihrisku poučuje iná mamička o tom, aké je úžasné, keď má dieťa súrodenca a najradšej by vám ho porodila ona sama, vysvetlite jej to pokojne. Povedzte jej, že vaše dieťa je vďaka tomu kreatívnejším mysliteľom, je šťastné, dokáže riešiť problémy samostatne, nemusí sa v ničom spoliehať ani vyhovárať na súrodenca a má priateľov, ktorí mu nahradia to klasické vyvádzanie.

Foto: pixabay

Ak ste vy na strane mamičiek, ktoré poučujú matky jedináčikov, tiež sa nad tým zamyslite. Robia naozaj niečo zlé tým, že sa takto rozhodli? Namiesto toho, aby sme rozmýšľali o rodičovských rozhodnutiach iných rodičov, zamyslime sa nad svojou vlastnou výchovou. Máte pocit, že vaše dieťa je dokonalé len vďaka tomu, že má súrodenca? Môžeme vás ubezpečiť, že to nie je pravda. Naučme sa niektoré veci neriešiť. Radšej sa usmejte a pochváľte rodičov za to, čo všetko pre svoje dieťa robia a spravili.

Pozri aj: Ľudí pohoršila matka, ktorá stále dojčí 7-ročného syna: „Je to ako povedať deťom nie, keď chcú pohladiť alebo objať.“

Lucia M., popsugar.co.uk

0
Komentovať (0)