Dlho som mala problémy so spánkom. Budila som sa a často sa mi nedalo zaspať. potom som začala cvičiť tieto cviky a dnes spím ako nemluvňa!


Joga je čoraz väčšmi obľúbená nie len vo svete ale i v našich končinách. Súbory cvikov, ktoré prospievajú telu i jeho celkovej harmónii môžu pomôcť dokonca aj s nespavosťou. Vďaka joge tak môžete pokojne zabudnúť na množstvo prebdených nocí alebo hŕbu liekov z lekárne, ktorými zaťažujete organizmus. Pomôže vám niekoľko jednoduchých pohybov, po ktorých budete spať ako batoľa. Nasledujúci článok vám ukáže ako na to z pohodlia vlastnej postele.

K pokojnému a hlbokému spánku,po ktorom sa zobudíte svieži a oddýchnutí sa môžete dopracovať aj pomocou niekoľkých joga polôh a hlbokého dýchania. Spojenie tela a mysle v harmonický celok prospeje každej z nás. Navyše, nepotrebujete sa zúčastniť žiadnych skupinových cvičení ani kupovať podložku. Týchto šesť joga polôh vám prinavráti relax a odbúra stres, nervozitu a nepokoj len za pomoci vankúša, dokonca vo vlastnej posteli.

Predtým, ako začnete so samotným cvičením, pohodlne sa usaďte a desať krát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Dýchajte pomaly a uvoľnene.

Široká poloha v sede (Upavistha Konasana)

mindbodygreen.com

Pohodlne sa usaďte a nohy roztiahnite naširoko od seba. Pred trup si na šírku umiestnite vankúš tak, ako to vidíte na obrázku. Nadýchnite sa a súčastne sa vystrite a naťahujte v sede chrbticu smerom hore najviac, ako sa len dá. Následne pomaly vydýchnite a vystretými rukami pred sebou sa ťahajte dopredu, pokiaľ hrudníkom neskončíte na vankúši. Nohy majte jemne ohnuté v kolenách, aby vám bola daná poloha príjemnejšia. Začnite s pomalým a uvoľneným nádychom a výdychom, ktorý zopakujete desať krát. Potom sa hlboko nadýchnite a opäť vystrite do polohy v sede.

Poloha lúčneho koníka (Salabhasana)

mindbodygreen.com

Vankúš si umiestnite pod seba pozdĺž tela tak, aby vás pohodlne podopieral v bokoch i pod bruchom a hrudníkom. Svoj pohľad smerujte nadol, ruky si prepleťte za chrbtom a počas dlhého a hlbokého nádychu ich ťahajte smerom k stropu. Zároveň naťahujte nohy a špičkami sa zapierajte do matraca. Počas výdychu zotrvajte v tejto pozícii. Počas ďalšieho nádychu a výdychu postup zopakujte, pohľad však smerujte pred seba a mierne dvihnite hlavu. Následne zotrvajte v pozícii, kedy sa naťahujete a desať krát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Potom posledný krát hlboko vydýchnite a pomaly sa uložte na posteľ tak, aby vám ruky splynuli pozdĺž tela.

Nohy na stene (Viparita Karani)

mindbodygreen.com

Ľahnite si na chrbát a pod kríže si umiestnite vankúš. Nohy si vyložte na stenu tak, aby sa jej váš zadok dotýkal a ruky si uvoľnene roztiahnite po stranách tela, dlaňami nahor. V tejto pozícii začnite zhlboka dýchať a zotrvajte v nej 2 až 3 minúty. Poloha je skvelá pre ľudí, ktorí trávia veľa času na nohách, pretože zlepšuje krvný obeh. Pozíciu ukončíte hlbokých výdychom, počas ktorého pokrčíte kolená k telu a pretočíte sa na stranu.

Ležiaci zviazaný uzol (Supta Baddha Konasana)

mindbodygreen.com

Vankúš si položte pod chrbát a ľahnite si naň tak, aby ste ním mali podloženú aj hlavu. Spojte chodidlá a ohnutékolená nechajte voľne „spadnúť“ po stranách. Ruky majte pozdĺž tela dlaňami nahor a zhlboka dýchajte. V tejto polohe ostaňte aspoň dve minúty.

Stočenie chrbtice v ľahu (Jathara Parivartanasana)

mindbodygreen.com

Ostaňte v predchádzajúcej polohe a rukami si pomaly začnite spájať kolená k sebe. Následne ich preklopte na ľavú stranu a zhlboka a pokojne dýchajte. Ostaňte na ľavej strane asi minútu a s každým nádychom si predstavujte, ako vašou chrbticouprúdi vlna, ktorá postupne uvoľnuje napätie. Potom nohy preklopte na pravú stranu a postup opakujte.

Poloha tela (Savasana)

mindbodygreen.com

Ležte na vankúši ako v dvoch predchádzajúcich polohách. Ľavú ruku si položte na srdce a pravú ruku na brucho. V tejto pozícii tri krát zopakujte hlboký nádych a výdych. Správnosť dýchania si môžete kontrolovať počítaním. Pri hlbokom ádychu rátajte do 4, následne zadržte dych kým napočítate do 7 a vydychujte pokiaľ narátate do 8. Toto cvičenie opakujte štyrikrát.

Dychové cvičenie na záver vás skvele uvoľní a vy si budete môcť dopriať pokojný spánok.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), mindbodygreen.com

 

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov