Dlhodobá predpoveď: Bude ešte na Slovensku snežiť? Vieme, aké počasie nás čaká najbližšie dni

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

O typickom zimnom počasí zatiaľ nemožno hovoriť ani vo vysokých horských polohách. Príkladom je situácia na Skalnatom plese, kde bola teplota od začiatku decembra až v 40 percentách nad nulou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Foto: Archív TASR/Ján Krošlák

Najteplejšie bolo počas tejto zimy v danej lokalite zatiaľ 17. decembra, kedy maximálna teplota vzduchu bola až 13,6 stupňa Celzia. Rekordná hodnota z tohto dňa je však z roku 1989, kedy namerali až 14,2 stupňa Celzia. Najchladnejšie bolo na plese počas tejto zimy 5. januára, a to takmer mínus 13 stupňov Celzia.

Ako informuje portál imeteo.sk, snehu sa nedočkáme ani v najbližšie dni. Tohtoročná zima je veľmi slabá. Snehu je málo a v nížinách sa takmer vôbec nevyskytuje. Najbližšie dni zmenu neprinesú, aj naďalej bude nadpriemerne teplo a snehu bude málo.

Aj podľa štatistík je tohtoročná zima z hľadiska snehovej pokrývky veľmi slabá. Uvádza to aj Slovenský hydrometeorologický ústav vo Facebookovom príspevku z 9. januára: “Napríklad Prešov a Kamenica nad Cirochou mali doteraz už 11 dní so snehovou pokrývkou, ale Kuchyňa a letisko v Bratislave mali doteraz iba jeden deň so snehom. Navyše na juhozápade bol na viacerých miestach sneh na zemi naposledy 2.decembra, takže tu sa o poriadnej zime veľmi rozprávať naozaj nedá.”

Kedy bude snežiť?

Predpovede sú zatiaľ opatrné a sneženie na Slovensku sa zatiaľ neočakáva. Naznačuje to aj stabilita polárneho vortexu. Polárny vortex je oblasť nízkeho tlaku vzduchu vysoko nad zemskými pólmi. Ten, ktorý sa nachádza nad severným pólom a teda ten, ktorý ovplyvňuje počasie u nás, je aktuálne veľmi stabilný.

Foto: archív TASR/Michal Svítok

Počas najbližších dní predikcie nepočítajú so zmenou a preto môžeme očakávať stabilné a nadpriemerne teplé počasie (aj napriek tomu že oproti terajším teplotám sa v období po 22. januári ochladí).

Zrážky počas najbližších dní síce očakávame (najme po 22. januári), no nebude ich veľa. Sneženie sa môže vyskytnúť aj v nížinách, no výdatné nebude a tohtoročná zima bude aj naďalej veľmi slabá.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: