Dnes je veľmi významný deň, no takmer nikto o tom nevie. Určite ale neuhádnete, z akého dôvodu

Lucia Mužlová Ešte viac

Dnes je významný deň, o ktorom možno mnohí z nás ani len netušia. Pokiaľ sa bežne nedostávame do kontaktu s nevidiacimi, vôbec netušíme, že práve dnes je Svetový deň Braillovho písma. Aký príbeh sa ukrýva za vznikom tohto jedinečného písma? Budete poriadne prekvapení.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss Saulsgiver’s Superheroes (@misssaulsgiverssuperheroes) on

V roku 2019 sa 4. január bude sláviť ako Svetový deň Braillovho písma. Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov (OSN), aby svet uznal význam tohto písma. V tento deň má svet uznať právo zrakovo postihnutých ľudí na prístup k Braillovmu písmu a upozorniť zdravú populáciu na dôležitosť tejto otázky, informovala Svetová slepecká únia (WBU) na svojej webovej stránke.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BraiBook (@braibook) on

V roku 2019 uplynie 210 rokov od narodenia tvorcu písma pre nevidiacich Louisa Brailla a 190 rokov od prvej verzie Braillovho písma.

WBU so sídlom v Toronte v roku 2001 vyhlásila deň narodenia Louisa Brailla – 4. január- za Svetový Braillov deň. Podľa WBU dotykové písmo vytvorené Braillom predstavuje pre zrakovo postihnutých študentov jediný kľúč k vzdelaniu a k budúcej práci.

Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 vo francúzskej dedinke Coupvray  vzdialenej približne 40 kilometrov od Paríža. Ako trojročný si nešťastne spôsobil úraz oka v kožiarskej dielni svojho otca a následne oslepol. Až do desiatich rokov chodil v rodisku aj do školy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Johny F. (@joohny.f) on

V roku 1819 na odporúčanie abbé Palluya a učiteľa Antoina Bechereta odišiel z Coupvray do špecializovanej školy, Kráľovského ústavu mladých nevidiacich v Paríži. Neskôr zariadenie, ktoré v roku 1784 založil Valentin Haüy, premenovali na Národný ústav mladých nevidiacich. Braille vynikal prakticky vo všetkých predmetoch, obzvlášť v hudbe: hrával na klavíri a organe. V ústave strávil 24 rokov života a v ňom vypracoval systém písma, ktoré nesie dodnes jeho meno.

V roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre v Kráľovskom ústave mladých nevidiacich prezentoval systém písania, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, ale Brailla veľmi zaujal. Pustil sa do jeho zlepšovania tým, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Supereficiente Libras Braille (@supereficiente) on

Ako 12-ročný začal Braille vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829 a tlačou vyšiel ako 32 stranová brožúra s názvom: „Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov pre používanie slepcami, pre ktorých ho vytvoril Louis Braille, korepetítor Kráľovského ústavu pre mladých nevidiacich“. Definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837.

Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa stali prvou knihou napísanou v tomto písme. Zakrátko, v roku 1844,  nevidiaci na celom svete uznali a prijali Braillovo písmo za svoje. Inteligenciou i zručnosťou prevyšoval Braille svojich spolužiakov v ústave. V ňom bol v roku 1828 vymenovaný za pomocného učiteľa, o dva roky neskôr sa stal už učiteľom.

V roku 1835 sa u Brailla prejavili po prvý raz príznaky ochorenia na tuberkulózu. Postupom rokov sa choroba rozvíjala aj v dôsledku nevhodných hygienických podmienok v ústave. Večer 6. januára 1852 vo veku 43 rokov zomrel.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by .-/../-/—/.-. (@aittor_dp) on

Pochovali ho 10. januára 1852 v Coupvray vedľa otca a sestry Marie. V súčasnosti je na mieste jeho hrobu pamätník od sochára Etienna Lerouxa a relikvia z jeho rúk. Neskôr totiž, v  roku 1952, telesné pozostatky Louisa Brailla premiestnili do Panteónu v Paríži.

Braillovo písmo začalo z Francúzska do Európy prenikať po roku 1850. Napríklad v Uhorsku zaviedli toto písmo až v roku 1893, prvé slovenské učebnice tlačené Braillovou abecedou vyšli za Prvej ČSR po roku 1923. Rodný dom Louisa Brailla v roku 1956 upravili na múzeum. Brailovo písmo sa v súčasnosti využíva aj v tabletoch. Na Slovensku zrakovo postihnutým ľuďom pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Pozri aj: AKTUÁLNE: Umúdri sa konečne počasie? Okrem snehových závejov nás v týchto oblastiach čaká aj poľadovica a mrazivé teploty

TASR

0
Komentovať (0)