Dnešným dňom nastala astronomická zima. Čaká nás najkratší deň v roku, toto sa ukáže na oblohe

Kristína Hagarová , TASR Ešte viac

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Dnes je veľmi významný deň. Nastáva zimný slnovrat, takže najkratší deň v roku a zároveň začína astronomická zima. 

Ako uvádza portál Imeteo, bonusom dnešného dňa je aj vzácny úkaz na oblohe, a to je Vianočná hviezda. Zimný slnovrat začína dnes predpoludním o 11:02 hod. Aj keď meteorologická zima začala už 1. decembra, astronomická začína až dnešným dňom. Čaká nás tiež najkratší deň v roku a najdlhšia noc v roku. Počas zimného slnovratu je južná pologuľa najviac priklonená k Slnku.

Foto: TASR Michal Svítok

Najkratší deň v roku

Dĺžka dnešného dňa bude trvať približne 8 hodín a 15 minút. Čím je poloha severnejšie, tým je deň kratší, teda je kratší čas slnečného svitu. V Žiline je deň kratší ako napríklad v Bratislave, a to asi o desať minút. Zároveň sa na oblohe objaví Vianočná hviezda, ktorá by mohla byť vysvetlením pôvodu betlehemskej hviezdy, ktorá viedla troch kráľov do Betlehemu.

Astronomická rarita

Spôsobuje to výnimočné spojenie Saturnu a Jupitera, ktoré dnešným dňom vrcholí. Budú taktiež veľmi blízko pri sebe, čo je skutočná rarita. Naposledy boli tieto planéty tak blízko pri sebe v roku 1226. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na poľadovicu a hmlu v pondelok doobeda, tiež počas pondelkovej noci. Pre väčšinu Slovenska vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Foto: archív TASR

Výstraha pred poľadovicou

Výstraha pred poľadovicou platí pre okresy Malacky a Pezinok, celý Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj, ale aj pre niekoľko okresov v Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. Hmla sa môže ojedinele vyskytnúť v Žilinskom kraji, vo väčšine okresov Bratislavského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. Pozor na hmlu si treba dávať aj vo viacerých okresoch ostatných krajov, s výnimkou Nitrianskeho.

S oboma javmi treba počítať v pondelok v doobedných hodinách a večer od 18.00 h. Výstrahy pred poľadovicou platia vo väčšine okresov predbežne do utorka (22. 12.) do 6.00 h, výstrahy pred hmlou až do 12.00 h.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: