Dobrovoľníci dostanú takmer 6000 eur. Vedci budú skúmať, či sa ľudia znovu nakazia koronavírusom

TASR Zdravie

Foto: unsplash

Britskí vedci oznámili v pondelok novú štúdiu, v rámci ktorej budú mladých ľudí, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19, zámerne znova vystavovať koronavírusu.

Cieľom je skúmať reakciu imunitného systému a zistiť, aké množstvá vírusu sú potrebné na opätovnú infekciu, informovali agentúry DPA a Reuters. Spojené kráľovstvo sa vo februári stalo prvou krajinou sveta, ktorá v rámci výskumu covidu povolila štúdie, pri ktorých sú dobrovoľníci vystavovaní koronavírusu SARS-CoV-2. Prvé takéto skúmanie sa začalo v Londýne v marci na vzorke účastníkov, ktorí ešte neboli infikovaní.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Kto sa môže prihlásiť?

Do novej štúdie sa môžu prihlásiť mladí zdraví ľudia vo veku 18 – 30 rokov, ktorí sa už nakazili koronavírusom pred najmenej troma mesiacmi, uviedli v oznámení nadácia Wellcome Trust zameraná na zdravotný výskum a Oxfordská univerzita. Dobrovoľníci dostanú za účasť takmer 5000 libier (približne 5770 eur), píše DPA. “Informácie z tejto práce nám umožnia navrhnúť lepšie vakcíny a liečbu a tiež pochopiť, či sú ľudia chránení po tom, ako mali COVID, a na ako dlho,” uviedla vakcinologička z Oxfordskej univerzity a hlavná výskumníčka tejto štúdie Helen McShaneová.

Foto: TASR/AP

Ďalšie objasnenia

Dodala, že výskum prispeje aj k objasneniu, aké imunitné reakcie chránia voči opätovnej infekcii. Kritici poukazujú na to, že pri chorobe COVID-19 sa ani u mladých zdravých ľudí nedajú vylúčiť dlhodobé zdravotné následky. Ľudia sú podľa nich pri takýchto štúdiách úmyselne vystavovaní nebezpečenstvu, aj keď existujú alternatívy.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: