Dočkáme sa na Slovensku 4-dňového pracovného týždňa? Možno zaň poďakujeme pandémii

Hyriaková Kristína

Foto: Twitter (Dan Price)/pxhere

Počas vypuknutia koronavírusu museli mnohé firmy vo svete, ale aj na Slovensku, prispôsobiť spôsob, akým fungujú. Väčšina zaviedla homeoffice, no niektoré dokonca skrátili pracovný týždeň na štyri dni.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako sme vás už informovali v inom článku, portál Money, How Stuff Works, spoločnosť Microsoft na základe štúdie zistila, že produktivita v jej kanceláriách v Japonsku sa zvýšila o 40 % potom, čo pracovníkom skrátili pracovný týždeň na štyri dni. Oznámili teda, že skrátený pracovný týždeň nie je dobrý len pre pracovníkov, ale aj pre konečný výsledok, teda pre firmu. Napriek tomu, že štvordňový pracovný týždeň nájde veľké množstvo fanúšikov aj odporcov, jeho výhody sa nedajú poprieť.

Foto: unsplash

Ľuďom vyhovuje práca z domu

Podobné je to však aj s pracovaním doma a teda homeoffice. Počas posledných mesiacov si však mnohí ľudia, ale aj firmy uvedomili, že veľkému množstvu z nás sa doma pracuje lepšie, sú dokonca produktívnejší a efektívnejší. Napriek tomu, že na Slovensku pandémia ustupuje sa mnohé firmy rozhodli, že prácu z domu alebo štvordňový pracovný týždeň aspoň na čas ponechajú. Odborníci však môžu len súhlasiť.

Foto: unsplash

Dokáže pomôcť planéte

Ako uvádza portál EuroNews, štvordňový pracovný týždeň dokáže zachrániť nás, ale aj celú našu planétu. Neprinesie to len rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, ktorá bude dobre vplývať na naše duševné zdravie, ale aj ekologické prínosy. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Arden bola medzi prvými vplyvnými osobami, ktoré vyjadrili myšlienku skrátenia pracovného týždňa na štyri dni, a to nie osem, ale šesť hodín denne. Tento nápad schvaľuje aj Jan-Emmanuel De Neve z univerzity Oxford, ktorý je presvedčený o tom, že najväčším prínosom pre ľudí môže byť po kríze koronavírusu práve štvordňový pracovný týždeň.

Foto: unsplash

Ľudia sú produktívnejší

Okrem toho, že by mali ľudia príležitosť stráviť viac času s rodinou sa ukazuje, že by to malo dobrý dopad aj na prírodu. Výskumy naznačujú, že už skrátenie pracovného týždňa o jeden deň by znížil emisie dopravy. Čím kratšie teda pracujeme, tým viac prispievame životnému prostrediu. Ľudia sú však takto oveľa produktívnejší a svoj čas využívajú efektívne.

Venovali sa cvičeniu a trávili čas v prírode. Pre Slovensko a väčšinu pracujúcich ľudí, ktorí zostávajú v práci aj dlhšie ako osem hodín denne, po prípade si prácu so sebou berú domov, je však niečo takéto priam utopické. Zamestnávatelia si to taktiež nevedia predstaviť a mohlo by sa stať, že by utrpeli hlavne platy zamestnancov.

Najnovšie články