Doktor vyvracia najčastejšie mýty o očkovaní: Nikto vám do tela vírus nedáva

TASR , Kristína Hagarová Zdravie

Foto: Twitter (drjanaway)

Očkovanie so sebou neustále prináša množstvo mýtov a neoverených faktov, ktorými sa ľudia často oháňajú. Lekári a odborníci sa snažia tieto názory vyvracať, no nie vždy sa im to podarí.

Pred zavedením vakcíny proti koronavírusu od Pfizer vo Veľkej Británii vydal lekár video, v ktorom sa snaží odhaliť všetky hlavné mýty o vakcínach. Ako uvádza portál Ladbible, podarilo sa mu to za menej ako jednu minútu. S vidnou vakcíny sa množstvo ľudí pripravuje na ukončenie tejto pandémie. Množstvo ľudí je však ohľadom vakcíny veľmi skeptických a opatrných, a to bez ohľadu na procesy, ktorým musí prejsť, kým sa začne aplikovať.

Lekár pripravil video

Lekár NHS Ben Janaway si našiel čas a pripravil video, v ktorom vyvracia niektoré zo sporných bodov, ktoré v ľuďoch ešte stále vyvolávajú obavy a nechuť sa zaočkovať. V prvom rade vyvrátil populárny mýtus a teda, že pri podaní vakcíny vám do tela nie je injekčne podaný živý koronavírus. “Vakcíny sú vyrobené z inertnej alebo mŕtvej formy vírusu zavedeného do tela, aby si biele krvinky, teda imunitný systém, vedel vytvoriť prirodzenú reakciu.”

Prerušenie reťazí

“Keď sa táto látka stretne so živým vírusom, bez akýchkoľvek problémov ho zničí. To prerušuje infekčnú reťaz.” Taktiež napadol nepravdu o tom, že vakcíny môžu spôsobiť autizmus a Alzheimerovu chorobu. “Súvislosť medzi vakcínami a autizmom a vakcínami a Alzheimerovou chorobou, bola úplne vyvrátená mnohými rozsiahlymi štúdiami… Všetko je to mýtus.”  Napokon poukázal na to, že hoci žiadna vakcína nie je dokonalá, existuje len neuveriteľne malá šanca, že sa touto vakcínou niečo pokazí.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v novembri informácie z videa varujúceho pred novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Tá má údajne obsahovať tkanivo z ľudského plodu po interrupcii. Toto tvrdenie je však zavádzajúce. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Ďalší hoax o vakcínach

Video začína záberom na obal novej vakcíny proti COVID-19 od firmy AstraZeneca, počas ktorého ženský hlas v angličtine oznamuje, že ide o živé instagramové vysielanie hnutia proti očkovaniu We Are Vaxxed. Hlas vzápätí oznamuje, že video je určené pre každého, kto do seba nechce nechať pichať zvyšky tkaniva potratených ľudských plodov. Ako dôkaz uvádza, že novú vakcínu vyrobili pomocou bunkovej kultúry MRC-5, ktorá bola naklonovaná z ľudského plodu, čo následne dokladá odkazom na článok z Wikipédie.

Foto: TASR – Roman Hanc

Tvrdenie, že vakcína obsahuje tkanivá ľudských plodov, je silno zavádzajúce. Pravdou je, že podobne ako celý rad vakcín bola aj vakcína spoločnosti AstraZeneca vyrobená pomocou bunkových kultúr, ktoré pôvodne pochádzajú zo vzoriek tkaniva z potrateného ľudského plodu. Tieto bunky sú však už celé desaťročia laboratórne replikované, respektíve klonované.

Ako to funguje?

Nie je pravda ani to, že tkanivo z ľudských plodov je jednou z prísad vakcíny proti COVID-19. Bunkové kultúry MRC-5 aj HEK 293 sa používajú pre množenie tzv. aktívnej zložky vakcíny, teda oslabeného vírusu, ktorý v tele prebudí imunitnú reakciu. V dôsledku nej začne organizmus produkovať protilátky.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Po tom, ako je vírus namnožený, je niekoľkokrát očistený tak, aby v ňom nezostali žiadne zvyšky samotnej bunkovej kultúry. Deje sa to ešte pred tým, ako je do výslednej vakcíny pridaná aktívna zložka. “Je preto veľmi nepravdepodobné, že by výsledná vakcína obsahovala akýkoľvek ľudský materiál,” uvádza Oxfordská univerzita. Vakcína spoločnosti AstraZeneca je jednou z niekoľkých sľubných vakcín proti ochoreniu COVID-19, na ktoré podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrelo k začiatku decembra na celom svete vyše 1,45 milióna ľudí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: