Doma ich máte určite aj vy, no mali by ste sa ich hneď zbaviť. Toto podľa vedcov predstavuje riziko pre každé dieťa

Foto: unsplash

Množstvo vedcov upozorňuje na zdravotné riziká, ktoré hrozia deťom, ktoré sa hrajú s plastovými hračkami. Nový výskum ukazuje, že v nich našli viac ako 100 rôznych chemikálií.

Tie by pre deti mohli predstavovať nezanedbateľné zdravotné riziko. Ako uvádza portál ScienceAlert, vedci prišli vo svojej štúdii na to, že zo 419 chemikálií, ktoré sa nachádzajú v rôznych tvrdých, mäkkých, ale aj penových plastových materiáloch, identifikovali 126 látok, ktoré môžu potenciálne poškodiť zdravie detí. Išlo popritom aj o rakovinotvorné či rôzne iné škodlivé látky.

Dávajte pozor, čo kupujete

Podľa vedcov zatiaľ, čo zákony v mnohých krajinách regulujú používanie určitých potenciálne toxických chemikálií v plastových hračkách, na medzinárodnej úrovni neexistuje jednotný prístup a súčasné ochrany adekvátne nezakazujú obrovské množstvo potenciálne škodlivých látok, z ktorých sú hračky vyrobené.

Foto: unsplash

Vedci tiež identifikovali 17 látok, ktoré sa definujú ako chemikálie, ktoré dokážu poškodiť zdravie detí. Mnohé z nich pritom patria k náhradám, ktoré boli použité v minulosti. Zároveň tiež upozorňujú na to, aby si rodičia rozmysleli či budú svojim deťom kupovať plastové hračky a najlepšie je, aby ste ich nekupovali vôbec. Celá štúdia bola publikovaná v Environment International.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: