Domáce maste, ktoré zatočia so štípancami, popraskanou kožou aj odreninami! Na výrobu budete potrebovať len…


Udržiavanie dobrého zdravotného stavu alebo liečba rôznych chorôb, zranení či uľavenie od bolesti si zväčša vyžadujú množstvo rôznych liekov, ktoré stoja nemalé peniaze. Navyše, ak využívate rôzne maste, krémy, balzamy a podobne, v priemyselnej výrobe môžu obsahovať množstvo zložiek, ktoré by sa pokojne dali nahradiť prírodnými. Čo poviete na návod, vďaka ktorému si pripravíte množstvo liečivých produktov z prírodných surovín? Už žiadna chémia, len kvalitné domáce výrobky.

econewsmedia.com

Problémom priemyselne vyrábaných produktov je to, že obsahujú parafínový vosk, vazelínu alebo v zložení nájdete petrolatum. Tieto látky sa však dajú nahradiť prírodným včelím voskom alebo zdravým olivovým olejom.

flickr.com

Takáto prírodná kozmetika alebo liečivá však stojí nemalé peniaze, nie však v prípade, že si ju pripravíte doma.

Základný recept

Tento postup budete aplikovať pri všetkých použitých bylinách na rôzne účely, takže si ho starostlivo uschovajte. Naučí vás správny pomer jednotlivých surovín a spôsob ich prípravy, takže neskôr len vymeníte rastliny podľa ich liečivých účinkov a účelu použitia a vytvoríte si ďalšie a ďalšie liečivé maste.

Budeme potrebovať:

4 diely olivového oleja

2 diely sušených byliniek alebo 4 diely čerstvých liečivých bylín (tie nechajte sušiť noc pred prípravou)

1 diel včelieho vosku

flickr.com

Práve pomer 4:1 olivového oleja k včeliemu vosku je rozhodujúci. Pri takomto pomere pripravená masť ostane v tuhom stave aj pri izbovej teplote a nebude sa z nádoby vylievať. Tiež to uľahčuje aplikáciu.

Postup:

Na sporák si umiestnite hrniec, do ktorého vložte sklenenú odmerku (ideálne) alebo sklenený pohár na zaváranie. Do hrnca následne nalejte vodu tak, aby siahala do polovice sklenenej nádoby.

Pripravené bylinky vložte do jednorázového čajového vrecúška alebo do viackrát preloženej gázy, ktorú uviažete, aby z nej bylinky nevypadávali. Čajové vrecúško s bylinkami dajte do sklenenej odmerky a zalejte ho olivovým olejom.

pixabay.com

Potom zapnite sporák a na miernom stupni nechajte variť polhodinu. Po polhodine odstavte z plameňa a nechajte trochu vychladnúť, pokiaľ sa nebude dať čajové vrecko s bylinkami chytiť. Potom z neho čo najviac vytlačte všetku tekutinu do oleja, pomôžete si lyžičkou. Snažte sa vytlačiť všetko až do poslednej kvapky a vrecúško s bylinkami odstráňte.

K oleju s výťažkami z byliniek pridajte včelí vosk a znova zapnite sporák na mierny stupeň. Zmes miešajte a zahrievajte dovtedy, pokiaľ nie je včelí vosk úplne tekutý. Potom ihneď odstavte hrniec zo sporáka ale zmes v sklenenej nádobe neustále miešajte, až pokiaľ nevychladne.

Pripravte si nádoby, do ktorých hotový produkt umiestnite a vyčistite ich pomocou izopropylalkoholu (99%) na papierovom obrúsku. Takto nádobky dezinfikujete a zbavíte nečistôt. Počkajte, kým jednotlivé nádoby úplne uschnú.

Do pripravených nádob nadávkujte liečivú zmes, ktorá však musí byť tuhého skupenstva. Potom ešte chvíľu počkajte, do jej úplného vychladnutia a zatuhnutia a až následne nádobky uzavrite. Vyhnete sa tak kondenzácii, ktorá je nežiadúca.

Na záver si nádoby označte názvom byliniek, ktoré boli použité a dátumom prípravy, aby ste mali prehľad.

Podľa tohto návodu postupujte vo všetkých nasledujúcich prípadoch, kedy si povieme, aké bylinky použiť na rôzne účely.

Porezanie, odreniny alebo udreté miesta

pixabay.com

Pomôžu vám kvety arniky horskej a tiež rebríček obyčajný, z ktorého využijete kvety, ale i listy. Dokážu totiž zmierňovať tvorbu modrín a urýchliť ich zmiznutie. Rebríček je veľmi účinnou rastlinou na zastavenie krvácania, ale známy je najmä vďaka svojej schopnosti bojovať proti mikróbom.

Ak nemáte prístup k týmto rastlinám, alternatívou môže byť aj rumanček kamilkový alebo valeriána lekárska.

Budeme potrebovať:

4 polievkové lyžice olivového oleja

1 polievková lyžica sušených kvetov a listov rebríčka

1 polievková lyžica nasekaných lupienkov arniky

1 polievková lyžica včelieho vosku (približne 12 g)

Pri príprave postupujte podľa návodu v základnom recepte.

Pokožka spálená od slnka

pixabay.com

Akoby zázrakom z prírodnej lekárne je v tomto prípade nechtík lekársky. Na prípravu masti potrebujete nielen lupienky, ale celé „hlavičky“ kvetov, najlepšie mladšie, čerstvo rozkvitnuté. Celá časť kvetu totiž obsahuje liečivé látky, ktoré urýchlia hojenie popálenín. Najlepšie je masť aplikovať na postihnuté miesto a kombinovať to so studenými obkladmi, ktoré môžete ukladať aj na natreté miesta.

Alternatívou sú i aloe vera, levanduľa alebo kostihoj lekársky.

Budeme potrebovať:

4 polievkové lyžice olivového oleja

2 polievkové lyžice sušených kvetov nechtíka

1 polievková lyžica včelieho vosku

Postup prípravy nájdete v základnom recepte na hojivú masť.

Bodnutia, uštipnutia hmyzom

pixabay.com

Najúčinnejším je v tomto prípade všemocný skorocel. Nielenže tíši bolesť, ale i zmierňuje opuch a pocity svrbenia po uštipnutí hmyzom. Tiež pomáha zaceliť rany po vpichoch.

Skvelou alternatívou je i masť z borovicovej živice, ale aj pŕhľava dvojdomá (žihľava).

Budeme potrebovať:

4 polievkové lyžice olivového oleja

2 polievkové lyžice vysušených a drvených skorocelových listov

1 polievková lyžica včelieho vosku

Postupujte rovnako ako v základnom recepte.

Bolesť a svalovica

pixabay.com

Záchranu v prípade bolesti svalov predstavuje borovica alebo smrek. Výťažky z ihličia sa využívajú i v kozmetike a v lekárni tiež kúpite maste na rovnaký problém z ihličia týchto stromov.

Alternatívu predstavuje aj borovicová živica, alebo kôra či listy osiky, kôra z vŕby, kvety nechtíka, zázvor alebo kurkuma.

Budeme potrebovať:

4 polievkové lyžice olivového oleja

1 polievková lyžica ihličia borovice

1 polievková lyžica ihličia smreku

1 polievková lyžica včelieho vosku

Ak vám chýba ihličie jedného zo stromov, použite celkovo 2 polievkové lyžice ihličia jedného z nich. Postupujte podľa návodu v základnom recepte.

Popraskaná, suchá alebo stvrdnutá koža

pixabay.com

Doprajte svojej popraskanej alebo suchej pokožke úľavu, hydratáciu a výživu vďaka účinkom ďateliny lúčnej a hviezdice prostrednej.

Rastliny, ktoré sú vhodné na tento účel, sú i nechtík lekársky, fialka, mäta, kostihoj a levanduľa.

Budeme potrebovať:

4 polievkové lyžice olivového oleja

1 polievková lyžica sušených a drvených kvetov ďateliny

1 polievková lyžica sušených a drvených listov hviezdice

1 polievková lyžica včelieho vosku

Postupujte podľa základného receptu v úvode článku.

flickr.com

Veríme, že si pomocou týchto rád a návodov pripravíte liečivé a hojivé maste, ktoré vám pomôžu s každým problémom.

Pozri aj: Zadržiavanie vody v tele môže spôsobiť aj toto! Pozrite sa, čo by ste mali robiť, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), econewsmedia.com

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov