Toto je 7 domácich spotrebičov, ktoré sa nám kazia najčastejšie preto, lebo sme si poriadne neprečítali návod na použitie

Monizz

Potrebujeme ich ako soľ, pretože v dnešnej dobe si nikto nevie predstaviť, ako by fungoval bez vysávača, práčky, či chladničky. Nie zriedka sa ale stáva, že domáce spotrebiče sa kazia skôr, ako nám je milé a my len horlivo nadávame na výrobcov. Ibaže častokrát s tým výrobcovia nemajú nič spoločné. Postačilo by pozornejšie si prečítať návod na používanie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Práčka

Neverili by ste, ale najčastejšou poruchou pračiek je porucha vypúšťacieho čerpadla. Pokaziť ho môžu akékoľvek úlomky drobných vecí, ktoré počas prania vypadnú z vreciek nohavíc. Najčastejšie ide o plastové drobnosti, mince, či dokonca papierové vreckovky. Pred praním si preto nezabúdajte kontrolovať vrecká a poctivo ich vysýpajte. Môžete tak predísť zbytočne vyhodeným peniazom za opravára a v horšom prípade za nutnosť kúpiť celkom novú práčku.

pixabay.com

Chladnička

Chladničku spravidla poškodzujeme tak, že do nej vkladáme teplé hrnce. Aj keď sa zdá, že moderné technológie všetko vydržia, opak je pravdou a aj chladnička je toho príkladom. Žiadny výrobca vám nikdy nikde nenapíše, že do chladničky môžete vložiť hrniec s letnou alebo vlažnou polievkou. Do chladničky sa majú vkladať len také veci, ktoré majú nanajvýš izbovú teplotu (a to nie je reč o teplote 38 stupňov v lete). Preťaženie kompresora je  v opačnom prípade tým najprostejším, čo sa s vašou chladničkou môže stať. A niekedy niet pomoci. Dôležité je chladničku dať do vodováhy. Inak sa môže stať, že chladenie nebude správne. Toto nájdete aj v návode na použitie.

pixabay.com

Mikrovlnka

Väčšina problémov v mikrovlnke vzniká v dôsledku predčasného nahradenia sľudovej platne. Ibaže riešenie je oveľa jednoduchšie a nemusíte hneď platňu nahrádzať, stačí ju udržiavať v dobrom stave. Pravidelné čistenie mikrovlnky od tukov, striekancov, či špiny môže vašu mikrovlnku stáť niekoľko rokov navyše a vy sa budete tešiť. Nepoužívajte v mikrovlnke kovové misky ani žiadne materiály, ktoré do konkrétneho modelu nie sú určené. Dávajte si pozor na taniere ozdobené pozlátkom a takisto mikrovlnku nečistite tvrdými kefami a špongiami, pretože tak poškodzujete jej povrch. A ak povrch nie je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, potom sa rýchlo prehrieva a skracuje sa celková životnosť spotrebiča.

pixabay.com

Umývačka riadu

Dá sa povedať, že väčšina problémov s umývačkou je spôsobená neoplachovaním riadov pred vkladaním do spotrebiča. Uvedomte si, že umývačka vám má robotu uľahčiť, čo ale neznamená, že stroj a mechanika, ktorá je vnútri v ňom, dokáže spracovať veľké kusy potravy, papierové obaly z pohárov od horčice, alebo kusy cesta z misiek od koláčov. Aj napriek množstvu filtrov sa často stáva, že väčšie kusy potravy jednoducho zablokujú odtok a takisto aj postrekovače na ramenách umývačky. Klesá tlak vody, riad prestáva byť dobre umytý a výsledkom môže byť aj celkové zastavenie procesu a porucha stroja. Vyriešiť to možno jednoducho – všetok riad pred nakladaním do umývačky jednoducho v dreze opláchnite od zvyškov jedla.

pixabay.com

Vysávač

Otázka znie: čistili ste vôbec niekedy svoj vysávač? Ak áno, ľahko sa mohlo stať, že ste namiesto špeciálneho prostriedku na to určeného použili klasický čistiaci prostriedok a čakali ste zázraky. Bežné umývacie prostriedky na podlahu alebo na kúpeľňu nie sú vhodné na čistenie vysávača a výroba špeciálnych prostriedkov (žiaľ, vieme, že sú drahé) nie je výmyslom výrobcov. Pena, ktorá sa robí z bežných čistiacich prostriedkov sa dostáva kde kade do motora vysávača a neraz ho úplne pokazí. Ak ste teda svoj vysávač nikdy nečistili, okamžite to urobte. Ak ho čistíte, zakúpte si špeciálny prostriedok. Rozhodne vás vyjde lacnejšie ako oprava alebo kúpa nového vysávača.

pixabay.com

Klimatizácia

Veľká väčšina klimatizačných zariadení v bežných domácnostiach ako sú byty, či menšie rodinné domy, nespĺňa kritériá na vykurovanie, ak teplota vzduchu vonku klesne pol -10 ° C. Napriek tomu si klimatizáciu mnoho domácností púšťa aj ako kúrenie, keď im klasické kúrenie nestačí. Tento na oko nevinný úkon zvyšuje zaťaženie kompresora a skracuje celkovú životnosť klimatizácie (a tá, ako viete, nie je lacná záležitosť). Ak navyše vonkajšia skriňa nie je zaizolovaná, kondenzát v trubici zmrzne a voda sa začne zhromažďovať v dome. Výsledok – okrem pokazenej klimatizácie aj vznik plesní.

pixabay.com

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovače vzduchu potrebujú pravidelné čistenie, inak sa na nich začne usádzať vodný kameň. Jednoducho sa tomu dá predísť tak, že namiesto vody z vodovodu budete používať destilovanú vodu, alebo aspoň prevarenú vodu. Ak si do takýchto zariadení pridávate aj vonné olejčeky, aby vám prevoňali miestnosti, nečudujte sa, že sa čoskoro pokazia. Olej upcháva filtre olejovitou vrstvou, poškodzuje sa plastový obal, do ktorého samotnú tekutinu nalievate a vyčistiť takýto zvhlčovač je v podstate nemožné. Ak túžite po aromaterapii, alebo zo zdravotných dôvodov potrebujete oleje v zvlhčovači používať, investujte do zariadenia, ktoré je určené na tento účel. Stojí síce viac, ale aspoň vydrží. Ani klasické zvlhčovače fungujúce len s vodou nemajú dlhú životnosť, pokiaľ ich pravidelne (aspoň raz týždenne) nečistíte alebo nepoužívate destilovanú vodu.

pixabay.com

Pozri aj: Takto získate z každého nákupu až 25% späť

zdroj: adme.ru (M)

Najnovšie články