Domáce žemle na hamburgery: Ak sa naučíte piecť tieto jedinečné žemle, už nikdy si tento polotovar nekúpite v obchode

Lucia Mužlová Recepty

Máte radi domáce hamburgery? Teraz si ich môžete pripraviť aj sami a hlavne s domácou voňavou žemličkou. Tie z obchodu sú často vákuovo balené a obsahujú zložky, ktoré by sme do tela najradšej neprijímali. Ak sa naučíte tento recept, zaručene si ich už nikdy v obchode nekúpite. Navyše, žemle nemusíte využiť len na hamburger, skvele chutia aj obložené so všetkým, čo máte radi.

hamburger1
coolinarika.com

Budeme potrebovať:

500 gramov polohrubej múky

310 ml vlažného mlieka

40 gramov masla

1 lyžica cukru

1 lyžica sušeného droždia

1 polievková lyžica soli

1/2 lyžice medu

sezam na posypanie

Postup:

Najskôr si v teplom mlieku rozpustíme droždie a necháme ho približne 10 minút odpočívať. V inej miske si zmiešame múku, cukor a soľ. Do misky so suchými surovinami pridáme maslo a prilejeme mlieko s droždím.

hamburger2
coolinarika.com

Najlepšie je cesto začať hniesť pomocou mixéra, no aby sa všetky suroviny dobre prepojili, spracujeme ho aj rukami, pretože predsa len v nich máme lepší cit. Cesto hnetieme 10 až 15 minút, až kým nevznikne hladká hmota. Na začiatku môže byť cesto mierne lepkavé, no ku koncu sa už lepiť vôbec nebude. Cesto v miske prekryjeme utierkou alebo potravinárskou fóliou a necháme ho na teplom mieste odpočívať aspoň 30 minút.

hamburger3
coolinarika.com

Cesto si vyvaľkáme na pomúčenej doske a rozdelíme ho na rovnaké okrúhle diely. Z cesta nám vznikne zhruba 9 rovnakých žemličiek. Žemle poukladáme na plech vymastený olejom a zakryté ich necháme ešte hodinu odpočívať na teplom mieste.

hamburger4
coolinarika.com

Rúru si predhrejeme na 180 stupňov Celzia a každú žemľu ešte potrieme mliekom s medom a posypeme sezamom. Žemle pečieme približne 20 minút, alebo kým povrch nie je lesklý a hnedastý. Žemle použijeme na hamburgre, prípadne ako klasické pečivo. Dobrú chuť.

hamburger6
coolinarika.com
hamburger5
coolinarika.com

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), coolinarika.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: