Doteraz ste o nich netušili. 11 faktov o našom svete, ktoré vám rozšíria obzory a vo veľa prípadoch vás (možno) aj prekvapia

Lucia Mužlová

Hovorí sa, že človek sa učí celý svoj život. Nové informácie, ktoré sa učíme nielen v škole, ale aj prostredníctvom sociálnych sietí či nejakých článkov, nám prinášajú aj rôzne zaujímavé fakty, o ktorých sme doteraz nevedeli. O týchto 11 faktoch ste pravdepodobne nevedeli a prekvapia vás. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnebezpečnejšou krajinou na svete je Vatikán

wikimedia.org

Mnohých asi prekvapí, že krajina, v ktorej sídli pápež, patrí medzi najnebezpečnejšie na svete. Počet občianskych trestných činov je tu omnoho vyšší, ako počet obyvateľov. Napríklad v roku 2006 žilo vo Vatikáne 492 obyvateľov a trestných činov v tomto roku bolo 827. V dôsledku tohto čísla tu bola najvyššia miera kriminality na svete, kedy na jedného obyvateľa spadalo až 1,68 zločinov.

Leňochody dokážu zadržať dych až na 40 minút

pixabay.com

Tieto lenivé cicavce sú známe svojím pomalým spôsobom života. Síce sú tieto zvieratá na súši pomalé, veľmi dobre im to ide vo vode. Vzhľadom na ich pomalú rýchlosť metabolizmu dokážu vydržať pod vodou až 40 minút.

Ľudský jazyk sa nedelí na rôzne časti, ktoré sú určené na rôzne chute

V školách sa učí, že ľudský jazyk je rozdelený na niekoľko častí, pričom každá z týchto častí je „špecializovaná“ na odlišnú chuť. Táto chuťová mapa jazyka však bola vyhlásená za mýtus. Po celej dĺžke a šírke jazyka máme rôzne chuťové poháriky, vďaka ktorým cítime odlišnú chuť.

Psy nie sú farboslepé. Dokážu rozoznať modrú a žltú

pexels.com

To, či sú psy farboslepé alebo nie sa rieši už veľmi dlho. Starý mýtus o tom, že psy nevedia rozpoznať farby však nie je pravdivý. Ruskí vedci totižto spravili experiment, ktorý bol založený na rozpoznaní plných a prázdnych misiek rôznych farieb. Výsledok bol taký, že naši štvornohí miláčikovia vedia perfektne rozoznať modrú a žltú farbu. Nevidia však rozdiel medzi zelenou a červenou.

Na svete sú najmenej traja Santa Clausovia

Foto: pixnio.com

Zaujímavosťou je aj to, že na svete existuje niekoľko miest, ktoré sa nazývajú Santa Claus. Nachádzajú sa v USA v štátoch Georgia, Arizona a Indiana. V Indiane predáva Santa Claus mapy so špeciálnymi miestami na vianočné oslavy. Turisti tak môžu stretnúť Santa Clausa, skutočný symbol Vianoc. Santa Claus v Georgii je malé mesto, ktoré sa môže pochváliť nielen parkom, kostolom, ale aj uličkami s názvami ako St. Rudolf či December. Tretí Santa Claus sa nachádza v Arizone a je to mesto duchov, ktoré má len niekoľko budov umiestnených pozdĺž cesty.

Po strihaní ovce medzi sebou bojujú, pretože sa nespoznávajú

pixabay.com

Každé stádo oviec má určitú hierarchiu a poradie závisí najmä od pohlavia a veku oviec. Najlepšie sa má samozrejme vodca stáda, ktorý má aj určité „benefity“. Po strihaní sa však toto všetko zmení a ovce začínajú medzi sebou bojovať, pretože sa nespoznávajú.

V skutočnosti jablko na hlavu Newtona nepadlo

wikimedia.org

Isaac Newton bol len svedkom toho, ako ovocie spadlo zo stromu a to ho podnietilo na vytvorenie gravitačného zákona. Pád jablka spôsobil, že anglický fyzik premýšľal nad tým, prečo má všetko rovnakú dráhu pri páde. William Stukeley, autor knihy Memoáre o  živote Isaaca Newtona, vymyslel to, že jablko na Newtonovu hlavu padlo.

Zmena tapety na pracovnej ploche počítača dokáže znížiť stres

pixabay.com

Ak máte stres, treba zmeniť prostredie. Rovnako je to aj s tapetou, ktorú máte na pracovnej ploche počítača či mobilu. Nový obrázok na pozadí dokáže znížiť vašu stresovú úroveň a zvýšiť produktivitu.

Gorily dokážu priasť rovnako ako mačky

pixabay.com

Nielen mačky, ale takisto aj gorily, lemury, morčatá, medvede, líšky, hyeny, králiky a veveričky vedia vydávať tento zvuk, keď sú spokojné.

V úplnej tme dokáže ľudský zrak rozpoznať horiacu sviečku až do vzdialenosti 43 kilometrov

Candle

V dnešnej dobe, keď je na každom rohu lampa či nejaké iné svetlo, nedokážeme náš zrak využívať úplne naplno. V skutočnosti však človek dokáže vidieť omnoho ďalej, než si myslí. Ak by naša Zem bola plochá, v úplnej tme by sme mohli vidieť plameň až do vzdialenosti 43 kilometrov.

Jedna tona mobilných telefónov obsahuje viac zlata, ako jedna tona rudy zlata

pixabay.com

Podľa ekológov, spracovanie jednej tony rudy zlata vyprodukuje 1 – 2 gramy čistého zlata. Rovnaké množstvo môžete získať aj vtedy, ak dáte spracovať 41 mobilných telefónov. Jedna tona týchto zariadení obsahuje takmer 300 gramov zlata.

Pozri aj: Mali by sme superschopnosť ako Džingischán. Toto by sa stalo s našim telom, keby sme sa už nikdy v živote nesprchovali

brightside.me

Najnovšie články