Doteraz ste svoj mobil nabíjali zle možno aj vy. Touto chybou dokážete zničiť batériu aj mobilný telefón

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Najdôležitejšou súčasťou mobilného telefónu je jednoznačne batéria. Mnohých aktívnych používateľov smartfónov rozčuľuje, keď nevydrží toľko, ako by sme chceli a mnohí si už zvykli na to, že musia svoj mobil nabíjať každý deň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľmi veľa ľudí však netuší, že o batériu v mobile je nevyhnutné sa starať a v prvom rade ani to, ako správne nabíjať. Ako uvádza portál TV Nova, väčšina smartfónov obsahuje lítiové batérie, čo podľa odborníkov znamená, že sa cca po 500 cykloch nabitia a vybitia začne znižovať pôvodná kapacita, čo je približne po dvoch rokoch každodenného nabíjania.

Foto: pikrepo

Každé plné nabitie znižije životnosť batérie o jeden cyklus. Veľmi veľa ľudí si naivne myslí, že je najlepšie nechať mobil naplno nabiť a naplno vybiť. To však nie je pravda. Podľa odborníka Radima Tlapáka je dobré nechať mobil nabiť na 80 % a nenechať ho, aby sa vybil úplne. Proste telefón udržiavať neustále nabitý. Extrémne prechody z úplne vybitého mobilu do úplne nabitého mobilu batérii vôbec neprospievajú, práve naopak.

Chyby, ktoré možno robíte aj vy

Optimálne je mobil začať nabíjať, keď kapacita batérie klesne pod 10 %. Mnohí ľudia tiež majú zlozvyk nabíjať mobil cez noc. To môže batérii veľmi uškodiť, pretože mobil sa stále nabíja, a to aj po dosiahnutí maxima. Ďalšou chybou je tiež používanie mobilu v momente, kedy je pripojený na nabíjačku. Vtedy však procesor mobilu vytvára väčšie množstvo tepla, čo môže opäť zhoršiť životnosť batérie.

Odborníci tiež upozorňujú na to, aby sme mobil pri nabíjaní neskrývali pod vankšú, pretože by mohol v niektorých prípadoch začať horieť. Tiež je nevyhnutné vyhnúť sa nabíjaniu pri radiátore.

Najnovšie články