Dovolenka v Chorvátsku môže byť reálna pre ďalšie štáty EÚ. Otvorili hranice pre 10 krajín

TASR

Foto: pixabay

Chorvátsko vo štvrtok opätovne otvorilo svoje hranice bez reštrikcií pre obyvateľov z desiatich členských krajín Európskej únie. Ide o Slovensko, Česko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko, uvádza tlačová agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Dočasný zákaz prekračovania hraníc“ bol zrušený „pre cestovný ruch“, vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. Obyvatelia zo zmienených desiatich krajín odteraz nebudú musieť uvádzať žiadny dôvod na vstup do Chorvátska a pred cestou môžu vopred uviesť svoje osobné údaje na špeciálne zriadenej webovej stránke, čím sa zníži čakací čas na hraniciach.

Kto sa bojí druhej vlny?

Druhej vlny pandémie nového koronavírusu sa najviac obávajú ekonomicky aktívni obyvatelia so stredne vysokým príjmom, a to najmä v regiónoch, kde bolo najviac infikovaných už pri prvej vlne. Väčšie obavy majú skôr ženy ako muži. Väčšina Slovákov by tiež privítala, keby bol test na protilátky v krvi súčasťou bežnej preventívnej lekárskej prehliadky. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry AKO na vzorke tisíc respondentov od 12. do 15. mája, ktorý si objednala spoločnosť Alpha Medical.

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / CC BY-SA

Boja sa ekonomicky aktívni

Najväčšie obavy z návratu pandémie majú najmä ekonomicky aktívni ľudia vo veku od 50 do 65 rokov (48 percent), za nimi nasledujú s miernym odstupom pracujúci vo veku od 34 do 49 rokov (47 percent). Väčšie obavy uvádzajú regióny, v ktorých bolo najviac infikovaných už počas prvej vlny, teda obyvatelia Nitrianskeho (49 percent), Bratislavského (46 percent) a Prešovského kraja (45 percent). Väčší strach vyjadrujú skôr ženy (45 percent) ako muži (40 percent).

Foto: TASR/Roman Hanc

Ľudia by sa chceli dať testovať

Z prieskumu tiež vyplýva, že väčšina z tých, ktorí sa obávajú druhej vlny pandémie, by sa chcela dať testovať. Otestovať by sa dala aj tretina tých, ktorí obavy z druhej vlny nemajú. Väčšina Slovákov, 81 percent, by tiež privítala, keby bol laboratórny test z krvi na protilátky súčasťou bežnej preventívnej prehliadky u lekára. Rovnakú podporu však nevyjadrujú všetky kraje.

Foto: unsplash

„Najmenšiu podporu má takýto plán v Bratislavskom kraji, kde sa pozitívne vyjadrilo 75 percent respondentov, najvyššiu v Banskobystrickom kraji, kde takúto možnosť schvaľuje 88 percent opýtaných,“ približuje riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. Podľa generálneho riaditeľa siete laboratórií Alpha Medical Petra Lednického, by sa mohla obava z nástupu druhej vlny mierne zvýšiť na jeseň. „V tomto čase začne viac ľudí kašlať a cítiť sa subjektívne horšie, preto nebudú vedieť rýchlo posúdiť, či ide o chrípku alebo iné ochorenie,“ poznamenal.

Najnovšie články