Odborníci varujú: Bývajú vaše deti dlho hore? Starostliví rodičia by to nemali nikdy dovoliť, pretože je to veľmi nebezpečné

Monizz Zdravie

Starostliví rodičia by nikdy nemali dovoliť, aby dieťa chodilo do postele neskoro. Je to preňho mimoriadne nebezpečné. Spánok je fyziologická potreba každej ľudskej bytosti. Predovšetkým u detí je pravidelný a dostatočne dlhý spánok mimoriadne dôležitý. Ak ho nemá, trpí tým celá rodina.

1
takprosto.cc

Keď je posteľ problém

Najväčší problém často spočíva v tom, že dieťa v tom istom čase nevieme nahnať do postele. Raz sa chce hrať a bojuje proti posteli ako lev, inokedy zasa nestíhame my a tak o deviatej večer naše dieťa pobehuje v teplákoch, zatiaľ čo my sme ešte stále nestihli vybrať nákup z tašky. Najhoršie zo všetkého je však pre deti svetlo.

Blikajúca generácia

Tablety, počítače, mobily. Všetko toto ponúka deťom hodiny zábavy, ktoré by po správnosti mali využiť celkom inak. Svetlá a blikanie vysielajú mozgu signál, že nie je čas na spanie a tak dieťa namiesto únavy získa iba ďalšiu energiu. Žiaľ, len chvíľkovú. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že deti, ktoré chodia spať neskoro, sú počas dňa podráždenejšie, nepokojnejšie, ťažko sa sústredia, mávajú problémy s učením a v živote sú nestabilné.

2
takprosto.cc

Vravíte si, že vaše dieťa sa tiež hráva a nie je nervózne? Nie u všetkých detí sa neprospešný rytmus prejaví aj navonok. Treba si však uvedomiť, že dieťa rastie, a to zahŕňa nielen fyzický rast, ale aj psychický. V prvých rokoch života dieťa prijme obrovské množstvo informácií a získa dispozície pre nové zručnosti. Toto všetko ovplyvňuje rastový hormón, ktorý je produkovaný po viac ako dvoch-troch hodinách spánku. Samozrejme, nočného spánku.

Najlepší je o polnoci

Najideálnejší čas, kedy sa rastový hormón v tele dieťaťa dostáva na správne miesta, je okolo polnoci. To znamená, že ak má vaše dieťa správne rásť a vyvíjať sa tak fyzicky ako duševne, je potrebné, aby išlo spať približne o deviatej večer. Ak má dieťa režim nepravidelný, spáva menej a napriek tomu si myslíte, že je to v poriadku, pokúste sa porozumieť fungovaniu procesu rastu v tele. Ak dieťa okolo polnoci nespí už aspoň dve hodiny, produkcia hormónu klesá, a s ňou aj množstvo času. Hormón nemá dostatok času, aby plnil svoju funkciu. To môže mať za následok problémy ešte v detskom veku, no vo väčšine prípadov si to odskáču psychické ťažkosti v dospelosti. Je dokázané, že nedostatok spánku v detskom veku, ovplyvňuje inteligenciu dieťaťa, znižuje aktivitu, prípadne naopak, zvyšuje ju. Preto dnes po svete behá toľko hyperaktívnych detí, ktoré nie sú len nepokojné, no v dospelosti z nich budú aj mimoriadne problémové osobnosti.

3
takprosto.cc

9 pravidiel zlatého spánku

Dieťa by nemalo spať na úkor matky a otca. To znamená, že dieťa nielenže má vlastnú posteľ a spí vo svojej izbe a nie v izbe s rodičmi, ale ani neobmedzuje rodičov v ich dĺžke spánku. Naučte svoje dieťa chodiť spať v rovnakom čase a vy si choďte ľahnúť tiež. Začiatočné pokusy o vydieranie jednoducho ignorujte.

Definujte čas zaspávania. Ide o to, aby ste chodili v určitom režime spať všetci, nielen deti. Ak budú vaše ratolesti vidieť, že aj vy chodíte spať v určitú hodinu, ľahšie prijmú fakt, že je to jednoducho prirodzené.

Ak vaše dieťa spí aj cez deň a večer potom spať nemôže, nebojte sa ho počas denného spánku prebudiť a prinúťte ho vstať. Nedovoľte mu počas dňa spať viac než je potrebné, inak ho oberáte o zdravý nočný spánok, ktorý je, mimochodom, oveľa dôležitejší ako denný.

Optimalizujte večerné jedenie. Nedávajte deťom jesť tesne pred spaním. Ak sú hladné, doprajte im len kúsok ovocia, nanajvýš malý jogurt.

4
takprosto.cc

Eliminujte rušné dni. Ak má vaše dieťa veľa podnetov v škole či v škôlke, doma ho nezaťažujte a nezabávajte tak, aby ste ho celkom vyčerpali. Telo potom býva pomýlené, a to vedie k stavu, kedy extrémna únava nedovoľuje vypnúť myseľ a privodiť spánok.

Čerstvý vzduch je mimoriadne dôležitý aj počas spánku. Nezabúdajte preto deťom pred spaním vyvetrať a na noc znižujte v dome teplotu. Optimálnych je 18 až 21 ° C a vlhkosť z 50-70%.

Kúpanie mnoho detí vyčerpá a po večernej sprche lepšie zaspia. Skúste ich sprchovať vlažnou vodou. Nielenže im doprajete dávku otužovania, ale ja možné, že ich unavíte ešte viac a po takomto kúpeli zaspia rýchlejšie a lepšie.

Posteľ by mala byť pred spaním uprataná. Je to jedno zo základných pravidiel, ktoré nám podľa psychológov dodávajú lepší spánok. Tvrdší matrac a bielizeň z prírodných materiálov zaručia príjemné prostredie na spanie. Ak je vaše dieťa mladšie ako tri roky, pokojne ho môžete nechať spať aj bez vankúša.

Posledným pravidlom, ktoré platí predovšetkým pri najmenších deťoch, sú kvalitné plienky. Nepodceňujte ich.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať (0)