Ešte stále váhate nad dovolenkou? Výskumy ukazujú, že už len pobyt pri vode vás robí zdravšími a šťastnejšími

Foto: unsplash

Mnohým ľuďom koronavírus prekazil veľké plány na dovolenku. Niektorí sa celý rok tešili na to, že si konečne oddýchnu. Niet sa čomu čudovať, výskumy ukazujú, že už len fakt, že ste pri vode, vás robí šťastnejšími.

Výskum ukázal, že keď ste pri vode, ste šťastnejší, takže by ste si mali hneď rezervovať dovolenku na pláži. Keď nie tento, tak budúci rok. Či už pri vode sedíte, plávate alebo sa na ňu len pozeráte, podľa portálu Unilad sa zdá, že to zlepšuje duševnú aj fyzickú pohodu. Podľa Wallace J. Nicholsa, autora Blue Mind , sme prirodzene priťahovaní k vode a k modrej farbe, ktorú má, pretože ju ľudia spájajú s pokojom.

Foto: unsplash

Cítite pokoj

Premýšľajte o tom. Keď idete na dovolenku, aby ste sa dostali preč z každodennej rutiny, ľudia sa vždy nachádzajú pri vode. Či už je to bazén, alebo more. Niekedy zaplatia stovky alebo aj tisíce eur, aby boli blízko nej. Mnohí preto veľmi radi prenajímajú aj more, keď majú dostatok financií. “V podstate platíte za pocit. Keď ľudí požiadate, aby opísali tento pocit, je pre nich ťažšie opísať ho. Väčšinou len povedia, že sa im to páči, potrebujú to a sú ochotní zaplatiť skutočne veľa,” povedal Wallace Condé Nast Traveler.

Foto: unsplash

Ľudia sú pri vode zdravší

Odvoláva sa pri tom na štúdiu, ktorá sa bola realizovaná v Spojenom kráľovstve a ktorá prišla na to, že ľudia, ktorí žijú pri mori, sú vo všeobecnosti šťastnejší a zdravší. Zaoberajú sa tiež myšlienkou, ktorú nazývajú “modré cvičenie”. Vďaka nej môžete do svojho cvičenia začleniť more či už je to plávanie, jazda na kajaku, alebo prechádzka po pláži, proste čokoľvek, čo vám môže pomôcť.

Samé výhody

Ak ste fyzicky vo vode, budete mať z toho oveľa viac, pretože štúdie ukázali, že plávanie v morskej vode môže znížiť hladinu stresových hormónov, zníženie krvného tlaku, zlepšenie spánku, pomáhajú uvoľneniu svalom a zotaviť sa z výkonu či podporuje tvorivosť. Ak však nie ste typom človeka, ktorý sa rád ponára do vody, určite vás poteší, že už len počúvanie vĺn môže zmierniť úroveň stresu. Štúdia španielskej univerzity v Granade zistila, že ľudia spájajú zvuk vody s pozitívnymi pocitmi. Ľudia tiež počúvajú zvuky vĺn, keď zaspávajú.

Foto: unsplash

Na spánok majú zvuky dažďa alebo oceánu či rieky, naozaj úžasné účinky. Ak teda potrebujete nejaký dôvod na to, aby ste šli na dovolenku, tu ho máte.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: