Otolaryngológ varuje: „O tomto by mali vedieť všetci! Farba ušného mazu povie všetko o vašom aktuálnom zdravotnom stave“


Predstava hmoty, ktorú máme v ušnom kanáliku, rozhodne nie je najvábivejšia. Aj keď nám táto téma možno nie je príjemná, určite by sme sa jej nemali vyhýbať. Ba naopak, ak ste predtým nevenovali pozornosť farbe ušného mazu, vzhľadom na vaše zdravie by ste to mali čo najskôr zmeniť. Ušný maz, ako produkt žliaz nášho tela, dokáže svojou farbou indikovať ochorenia. Práve preto by sme mali byť obozretnejší. Nasledujúci článok vám prezradí, na čo by ste si mali dávať pozor a kedy je nutné navštíviť lekára.

commons.wikimedia.org

Aj keď na túto tému nie je vôbec poukazované, neznamená to, že nie je dôležitá. Pri čistení uší by ste si mali všímať farbu vášho ušného mazu. Dokáže totiž prezradiť, v akom zdravotnom stave je vaše telo a upozorniť na prichádzajúce ochorenie, s ktorého zárodkom už telo bojuje.

Pokiaľ ide o zdravú a prirodzenú farbu ušného mazu, mal by byť podobný farbe medu a jeho konzistencia sa môže líšiť. To, či je maz suchý alebo viac tekutý, závisí len na dedičnosti a v oboch prípadoch to nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.

Ak patríte k držiteľom génu ABCC11, zodpovedá to ušnému mazu vo viac tekutej forme. v opačnom prípade sa váš gén môže začínať na písmeno G (GBCC11), takže sa vám pri čistení uší na vatovú tyčinku zachytávajú skôr suchšie, stvrdnuté kúsky ušného mazu.

ramstein.af.mil

Maz, ktorý sa nachádza v uchu, je výsledkom produkcie až 200-tisíc mazových žliaz nachádzajúcich sa vo vonkajšom zvukovode. Maz obsahuje i odumreté čiastočky kože alebo drobné chĺpky, ktoré sa nachádzajú na povrchu celého tela.

Aj keď sa nám ušný maz môže zdať nechutný a odporný, je dôležitý pre vnútorné prostredie nášho ucha a navyše chráni telo pred baktériami, ktoré by sa do tela mohli dostať ušným kanálikom.

Stmavnutie ušného mazu

ramstein.af.mil

Samotné stmavnutie mazu nepredstavuje žiadne riziko pre zdravie. Ak je však sprievodným javom i krvácanie z nosa, mali by ste zbystriť pozornosť. Takéto príznaky sa môžu objavovať i u ľudí trpiacich dedičným ochorením s názvom Osler-Weber-Rendu syndróm, pri ktorom sa podávajú liečivá s vysokým obsahom železa. Aj keď je toto ochorenie veľmi zriedkavé, opatrnosti nie je nikdy dosť.

Tekutý, mliečno-žltý maz

flickr.com

V tomto prípade by ste určite mali navštíviť odborníka, keďže táto farba i konzistencia napovedá o hnisavých procesoch vo vnútri tela, konkrétne vo zvukovodoch. Je veľmi pravdepodobné, že spozorujete i sprievodné príznaky, akými sú zväčšenie lymfatických uzlín, horúčka alebo celková slabosť a vyčerpanie. Lekár vám v takomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká a vy sa nepríjemného problému veľmi rýchlo zbavíte.

Čierne sfarbenie mazu

Niekedy, ak sa zdržiavate v znečistenom prostredí alebo ste sa venovali aktivitám, pri ktorých je zvýšená prašnosť, váš maz môže zmeniť farbu načierno. Dôvod na obavy to rozhodne nie je a vám stačí uši poriadne vypláchnuť. Ak takéto sfarbenie pozorujete bez zjavnej príčiny, mali by ste zájsť za odborníkom.

commons.wikimedia.org

Dôvodom by mohlo byť usídlenie niektorých druhov húb vo vašom uchu. Práve ich čierne sfarbenie by spôsobilo i zmenu farby ušného mazu. V prípade ich „usídlenia“ by ste pociťovali i silné svrbenie. Buďte však bez obáv, lieky proti plesniam váš problém rýchlo vyriešia.

Sivá farba

Dôvodom sivého sfarbenia je tiež prašné prostredie. Ak žijete vo veľkomeste alebo je v blízkosti vášho bydliska rušná cesta, príčina je jasná.

Biela alebo veľmi svetlá farba

Nedostatok niektorých prvkov v tele, najmä ak ide o železo alebo meď, môže byť najčastejším dôvodom tohto sfarbenia. Jednoducho navštívte svojho lekára a prípravky s obsahom rôznych vitamínov a stopových prvkov vám pomôžu obnoviť správne fungovanie organizmu.

commons.wikimedia.org

Je farba vášho ušného mazu odlišná od normálnej farby medu? Telo je skvele fungujúci systém a jeho signály by sme mali brať vážne. Navštívte preto svojho lekára a poraďte sa s ním o tomto probléme.

Pozri aj: Moje oči boli ráno vždy opuchnuté a pokožka bez farby a problematická. Moje problémy sa vyriešili, až keď som sa začala riadiť týmito piatimi tipmi!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov