Fotografia, z ktorej vám prejde mráz po chrbte. Otec s dcérou sa utopili v rieke pri ceste za lepším životom

migranti

Foto: pixabay

Mnohí ľudia majú pocit, že migrácia je niečo, čoho by sa mali báť. Často sa pozeráme len na to, čo to znamená pre nás a nevidíme ľudí, ktorí odchádzajú zo svojej krajiny a ktorí trpia tiež. Najnovšie ľudí šokovala práve fotografia z mexických hraníc, kde sa utopil otec aj so svojou dcérkou.

Nedávno portál Edition.cnn informoval o tom, aké nebezpečné je práve prechádzanie cez hranice. Migranti sa snažia dostať z Mexika do USA, vidinou sa im stáva lepší život. Práve to sa im však veľmi často stáva osudným. Oscar Alberto Martínez spolu so svojou 23-mesačnou dcérou Angie Valeria bezpečne preplávali na druhý breh.

Oscar potom svoje dieťa nechal na brehu a chcel sa vrátiť naspäť a pomôcť prejsť aj svojej žene. Keď to dievčatko videlo, skočilo za ním do vody. Stiahol ju prúd a Oscar zomrel pri záchrane svojej dcéry spolu s ňou. Na fotografii majú cez hlavy obaja prehodené tričko, pričom dievčatko má ruku okolo otcovho krku. Rodina sa snažila prejsť z Mexika do Texasu. Ich telá našli na mexickej strane v Rio Grande.


Americký politik Beto O’Rourke na svojom Twitteri napísal, že za túto smrť je zodpovedný prezident USA Donald Trump. Hrozná fotografia zasiahla mnohých politikov, o čom svedčia aj ich príspevky na sociálnych sieťach. Podľa informácie Scarymommy čelia migranti, ktorí sa dostanú do USA, hrozným podmienkam. Tábory sú preplnené, chýba jedlo a miesta na hygienu. Malé deti sa starajú o menšie, ktoré sú oddelené od svojich rodín. Nemajú, kde spávať, preto často len tak ležia na ceste.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mundo Migrante (@mundo_migrante),

Útek pred nebezpečenstvom

Fotografia, ktorá obletela celý svet sa teraz stáva obrazom toho, pred čím by sme nemali zatvárať oči. Otec s dcérou zomreli bok po boku, pri ceste za lepším životom. Nikto nevie, čím presne si rodiny, ktoré utekajú z krajiny, ktorá bola roky ich domovom, prechádzajú. Ak sú však ochotní pri prechode cez hranice aj zomrieť a čakať na to, či dostanú azyl, mali by sme sa nad tým zamyslieť. Na základe fotografií môžeme usúdiť, že sa nachádzajú v hrozných podmienkach a utekajú od ešte horších.

Aká je skutočná realita táborov?

NPR informovalo o tom, že podľa profesora Warrena Binforda, ktorý navštívil niekoľko utečeneckých táborov, sú mnohé z detí choré a nemajú ani poriadne jedlo. “Mnohé z detí nespia, sú smutné a traumatizované.” Nemajú sprchu, mnohým nie je dovolené umývať si zuby, maximálne raz za 10 dní a nemajú prístup k žiadnemu mydlu. Na betónových dlaždiciach spia väčšie deti, ale aj batoľatá a nikto nevie, kde presne sú ich rodičia. O tom, ako to vyzerá v utečeneckých táboroch, informuje aj ABC, kde doktor Dolly Lucio Sevier vo vyhlásení uviedol, že podmienky v zariadeniach sa podobajú mučeniu.

Spomienka na fotografiu sýrskeho dieťaťa

Mnohí ľudia si spomenuli na fotografiu mŕtveho chlapčeka, utečenca zo Sýrie, ktorého telo našli na pobreží mora v Bedrume. Často práve takéto obrazy donútia ľudí viac premýšľať nad tým, čo sa vo svete deje a nútia politikov, aby konali a zamýšľali sa nad migračnou politikou danej krajiny. V dnešnej dobe sa však často stretávame skôr s tým, že sa ľudia boja, pretože nevedia, o čo naozaj ide a je to pochopiteľné. Dalo by sa povedať, že to nevie nikto, pokiaľ to nezažil. Ľudia sa veľmi často snažia v takýchto prípadoch hodiť to niekomu za vinu. Je však ťažko povedať, či reálne môžeme niekoho obviniť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mundo Migrante (@mundo_migrante),

Veľmi často ľudia pri pohľade na takéto obrazy tvrdia, že to bolo všetko len vykonštruované. Stretnete sa aj s názorom, že nie je reálne, aby mohol akýkoľvek fotograf len tak zachytiť obraz niečoho takého hrozného. O tomto by sme mohli všetci polemizovať naozaj veľmi dlho a pravdu zrejme nikdy neodhalíme. Isté však je, že nemôžeme zatvárať oči predtým, čo sa deje, napriek tomu, že je to kilometre od nás. Riziko, ktoré sú ochotní podstúpiť migranti je naozaj vysoké a v stávkach je život celej rodiny. Fotografia mŕtveho otca a jeho dcérky to dostatočne dokazuje.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: