Fyzické tresty, hádky a agresivita. Toto je 9 najčastejších chýb, ktoré rodičia pri výchove stále opakujú

Gabriela Kinčoková

Každý rodič vo svojej výchove raz za čas pochybí. Aj dospelí ľudia majú občas problém pochopiť niektoré svoje reakcie. Nevedia odhadnúť, aký vplyv majú reakcie na ich deti. Niektoré rodičovské metódy však dnes narobia viac škody ako úžitku. Zistite teda spolu s nami, ktorým rodičovským praktikám je čas povedať zbohom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzdelávanie alebo výchova trestom

Foto: unsplash

Keď dieťa spraví niečo zlé, rodičia v tej chvíli chytia nervy a nemajú problém dieťaťu vynadať alebo dokonca ho fyzicky udrieť aj na verejnosti. V tejto chvíli sa však dieťa môže stať pre ostatných outsiderom. Navyše, fyzické trest deťom podkopávajú vieru v samého seba. Prežíva silný pocit hanby, ktorého sa len ťažko dokáže zbaviť.

Vplyv minulosti na budúcnosť

Foto: unsplash

To, čo sa stane v detstve dieťaťu môže byť odrazené neskôr v budúcnosti. Samozrejme, nemusí to tak byť pri každom jednom incidente, no dôležité je takýmto situáciám predchádzať. O tom, že fyzické násilie je veľmi škodlivé sme už hovorili, ale aj tak sa dnes veľa moderných rodičov vyhovára nato, že oni tiež občas doma dostali. Namiesto toho by sa však mali pokúsiť prelomiť reťaz týchto nepríjemných skúseností.

Nadmerné obmedzovanie

Foto: unsplash

Ak svoje dieťa objímete len raz za čas, alebo mu nehovoríte, že ho milujete, vaše dieťa sa nemusí naučiť prejavovať emócie. Ak nepočúvate potreby vášho dieťaťa, či dokonca vás nezaujímajú jeho názory a ukazujete ľahostajnosť, môže sa to odraziť na vašom dieťati tak, že v dospelosti bude rovnaké. Bude pre neho veľmi ťažké naučiť sa zbližovať, dôverovať či spriateliť sa s ľuďmi.

Zlé návyky

Foto: unsplash

Je dokázané, že materinské návyky do veľkej miery ovplyvnia správanie a návyky detí. Ak matka dodržiava zdravý životný štýl, riziko obezity u detí sa tak zníži o 75%. Výskumníci pripisujú zdravé návyky diétam, pravidelnému cvičeniu, nefajčeniu a abstinencii. Tiež je dokázané, že riziko obezity sa môže o 30% znížiť, ak sa otcovia budú pravidelne hrať so svojimi deťmi.

Hyperkomenzácia

Foto: unsplash

Časté hádky s rodičmi môžu viesť k úplnému odmietnutiu daných rodičovských vzdelávacích metód. Dokonca aj vtedy, ak rodičia robia správnu vec. Výsledkom môže byť, že deti budú robiť nakoniec všetko úplne naopak. Ak boli vaši rodičia veľmi prísni a silní, vy môžete dávať vašim deťom až príliš veľa slobody. Takáto výchova však môže dieťa ovplyvniť tak, že sa bude cítiť opustené a zbytočné.

Veľká ochrana či naopak pocit jedinečnosti

Foto: unsplash

Mnohí rodičia si častokrát myslia, že ich deti sú tie najlepšie na svete a hlavne, že sú jedinečné. Avšak, pre zvyšok sveta sú to len obyčajné deti. Ak si nezvyknú na prácu a stanú sa egoistami, bude s nimi veľmi ťažké jednoducho komunikovať. Nekontrolovateľné deti čaká v živote mnoho sklamaní, s ktorými sa sami nemusia vyrovnať. Naopak, prehnaná ochrana môže spôsobiť, že dieťa sa bude samo čokoľvek vyriešiť či spraviť. Veľký problém pre nich môže byť stretnutie sa s novými ľuďmi.

Zničenie dôvery

Foto: unsplash

Je dôležité stanoviť si určité pravidlá, ale rovnako dôležité je dať dieťaťu pocit, že sa na vás môže spoľahnúť, a že vám môže dôverovať. Dôvera detí a najmä tínedžerov sa dá veľmi ľahko stratiť, ak rodičia neovládnu svoje emócie a tak sa dieťa bojí. Deti sa lepšie vyvíjajú, ak vyrastajú v rodine plnej pohody, bezpečia a radosti.

Agresívne správanie

Foto: unsplash

Deti sa naučia vyrovnávať so svojimi problémami na základe správania sa svojich rodičov. Niekedy sa môže stať, že je správanie rodičov spojené s deťmi. Ak sa problémy riešia agresívne, je pravdepodobné, že deti budú rovnaké.

Odchádzanie pred problémami

Foto: unsplash

Jedným zo spôsobov ako problém „uzavrieť“, je odísť. To však so sebou prináša mnohé iné ťažkosti, ako napríklad nevypovedanie si problému. Po silnej a vážnej hádke si musíte sadnúť a snažiť sa opäť si získať dôveru dieťaťa späť. Aby ste to však dosiahli, musíme rozprávať rovnocenne a hlavne musíte svoje dieťa rešpektovať. Snažte sa pochopiť ako sa cíti a pozrite sa na problém z jeho strany. Potom by mal dospelý vysvetliť, prečo vybuchol a tiež by sa mal ospravedlniť.

Samozrejme každý má iný štýl výchovy a tieto body vám môžu len napomôcť. Dôležité je snažiť sa pochopiť vaše dieťa a naučiť sa rešpektovať navzájom.

adme.ru

Najnovšie články