Gaštany 3-krát inak: Keď ich nájdete na prechádzke, berte ich domov. Vyrobiť môžete aj prací gél (POSTUP)

Kristína Hagarová Návody

Foto: needpix

Jeseň je jednoznačne obdobie, kedy nájdete gaštany na každom kroku. Napriek tomu, že sa z nich dajú vytvoriť naozaj nádherné dekorácie, ktoré vo vašich domovoch vytvoria čarovnú atmosféru, dokážete ich využiť aj na úplne iné veci. 

Foto: needpix

Gaštan dokáže byť v domácnosti užitočný oveľa viac, ako by ste si mysleli. Asi by vám nikdy nenapadlo, čo všetko si z neho môžete vyrobiť, no my vám dokážeme, že je to možné. Garantujeme vám, že po tomto budete určite chodiť s očami na stopkách a gaštany budete mať vo vreckách každej bundy, ktorú doma máte.

Gaštany do kúpeľa

Foto: needpix

Postup

Z gaštanov odstráňte vrchnú hnedú kožu a biele vnútro rozdrobte na prášok. Jednu polievkovú lyžicu tohto prášku zalejte dostatočným množstvom vody (zvyčajne pol litra) a počas noci nechajte stáť. Na druhý deň to celé priveďte do varu a horúce vylejte do kúpeľa.

Tip

Biely prášok, ktorý vám zostal, môžete použiť aj na čistenie zubov. Dajte si ho na kefku a nemusíte utrácať veľké peniaze za prírodné zubné pasty.

Gaštany ako prací prášok

Foto: maxpixel

Postup

Ak máte niekoľko gaštanov navyše a patríte ku alergikom, určite vás poteší, že pre vás máme tip na prírodný prací prostriedok. Gaštany popučte a opäť zalejte teplou (nie horúcou) vodou, najlepšie prevarenou. Lúhujte a po čase si určite všimnete, že voda sa začína meniť a pomaly sa z nej bude stávať niečo podobné, ako keď v nej necháte dlhšie mydlo. Gaštany preceďte a všetko vylejte do práčky do priehradky, kde dávate prací prostriedok. Zostanete veľmi prekvapená, aké to je účinné!

Gaštan na bolesti kĺbov

Foto: publicdomainpictures

Postup

Gaštany nakrájajte, dajte ich do zaváraninového pohára a zalejte alpou alebo aj obyčajným bielym alkoholom. Nechajte ich lúhovať tri týždne. Potom to celé preceďte a tekutinu umiestnite do uzatvárateľnej nádoby alebo do rozprašovača. Bolestivé miesto potom len nastriekate alebo potriete a jemne vmasírujete.

Gaštany však môžete využiť aj na množstvo ďalších vecí, napríklad na spomínané dekorácie alebo na hry s deťmi. Určite si z toho môžete urobiť určitú formu terapie, kedy sa budete len tak prechádzať a zbierať gaštany na každom rohu. Uvidíte, že sa z toho postupne stane súťaž a budete sa tešiť z každého gaštanu, ktorý nájdete.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: