Horúce dni nekončia, pribudnú búrky s krúpami a intenzívne lejaky. Pozrite sa kedy zasiahnu Slovensko

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR/TASR-František Iván

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na vysoké teploty a búrky počas pondelka (1. 7.). V tejto súvislosti vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe, správu spracovala TASR.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky, Trnavský, Prešovský a Žilinský kraj od 14.00 h do polnoci. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu,“ priblížili meteorológovia s tým, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Pre Košický, Prešovský a Žilinský kraj platí výstraha prvého stupňa pre vysoké teploty od 14.00 h do 18.00 h. Miestami SHMÚ očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ varujú odborníci. Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj budú atakovať teploty do výšky 35 až 37 stupňov Celzia, a to od 14.00 h do 18.00 h. „Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uzatvárajú meteorológovia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Ako informovalo imeteo.sk, očakáva sa, že počas dnešného dňa sa v oblasti Českej republiky na fronte vytvorí búrková línia, ktorá bude postupovať ďalej na východ. Vo večerných hodinách by mala táto línia postúpiť cez Moravu ďalej na západnú polovicu Slovenska. Modely rátajú s rôznymi alternatívami, predbežne sa však očakáva že zasiahnu najmä severozápad. Búrky by sa mali v Česku tvoriť popoludní a nad naše územie by mali postúpiť vo večerných hodinách. Počas dňa sa bude vzduch labilizovať aj v hornatých oblastiach stredného Slovenska. Búrky tu budú mať ťažké podmienky na vznik, no v prípade že vzniknú tak budú intenzívne.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: