IKEA predstavila byt budúcnosti. Takto to u nás doma bude vyzerať o pár rokov

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Aj v súvislosti s pretrvávajúcou krízou, ktorá je spojená s koronavírusom, sa ľudia postupne vracajú k prírode. Mnohí chodia v posledných mesiacoch na chaty alebo niekam, kde môžu tráviť čas von.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa prieskumu IKEA bude do roku 2050 bývať 70 % populácie v mestách. To je teda dôvod na to, aby sme sa pokúsili prehodnotiť spôsob, akým žijeme. Ako uvádza portál Designboom, je teda jasné, že by sme mali prehodnotiť spôsob, akým žijeme. Lepšie domovy znamenajú lepšie životné obdobie a víťazí ten, kto berie do úvahy nielen naše pohodlie, ale aj pohodlie planéty.

Nový koncept

IKEA postavila v Szczecine, v Poľsku, miesto, kde sa môžete naučiť, ako žiť v úplnej harmónii s prírodou. Nazvali to IKEA home of tomorrow, teda IKEA domov zajtrajška. Je to urbanistický koncept, kde sa návštevníci môžu dozvedieť, ako zavádzať ekologicky šetrné riešenia pre svoje domovy. Tieto riešenia sa zaoberajú rôznymi výzvami, ako je napríklad nadmerné množstvo odpadu, čerpanie prírodných zdrojov, ale aj potreba zdravších a „zelenších“ priestorov.

Domov zajtrajška

Tento dom IKEA bol postavený v opustenej budove, ktorá má 120 rokov a bol navrhnutý tak, aby zohľadňoval cirkuláciu jedla, vody, odpadu a iných vecí medzi rôznymi miestnosťami, čím vytvára určitý druh „metabolizmu“, ktorý je výsledkom jedného procesu. Srdcom systému je domáca záhrada, ktorá je založená na systéme bez pôdy, ktorý využíva o 90 až 95 % menej vody v porovnaní s tradičným poľnohospodárstvom.

Foto: Ikea

Môžete pestovať zeleninu

V tomto dome je možné pestovať paradajky, papriku, zemiaky, kapustu, strukoviny, jahody, bylinky a aj huby, inými slovami, celú škálu potravín pre vegetariánov. Čerstvé prísady si môžete z vašej záhrady zobrať priamo do vašej kuchyne a jedálne, kde môžete pripravovať vegetariánske jedlá. Odpad, ktorý sa vyprodukuje počas procesu prípravy potravín, je rozdelený do veľkých nádob, ktoré tvoria súčasť interiéru.

Foto: Ikea

Ďalšie dôležité aspekty

V kuchyni sú navyše špeciálne nádoby, v ktorých sa organický odpad premení na prírodné hnojivo pre rastliny. „Chceli sme povzbudiť obyvateľov mesta Szczecin, aby prevzali zodpovednosť za odpad. Verím, že je to len začiatok a prvý krok k tomu, aby sme žili kvalitnejší a trvalo udržateľný život,“ povedal Gustav Jakubowski, ktorý je zodpovedný za projekt IKEA home of tomorrow.

Najnovšie články