Inšpiratívny učiteľ našiel spôsob, ako zastaviť šikanovanie na svojej škole a premenil ju na raj pre študentov

Zuzana Fulopova

Foto: flickr

Šikana na školách nie je ani v dnešnej dobe ojedinelá. Svoje o tom vedia nie len deti a rodičia, ale najmä učitelia, ktorí by mali pri odhalení šikany podniknúť tie správne kroky k jej zamedzeniu. Bohužiaľ v mnohých prípadoch pred ňou zatvárajú oči. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nedávno však svet obletel príbeh a spracoval ho aj portál thegrio , ktorý vypovedá o tom, že ešte existujú učitelia, ktorí svoje povolanie neberú ako prácu, ale ako poslanie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Akbar Cook (@principal_akbar) on

Takýmto človekom je riaditeľ školy na Wetside Schol v Americkom meste Newark, Akbar Cook, ktorý sa potýkal s problematikou šikany na svojej škole. Obeťou boli hlavne chudobní študenti, ktorí chodili do školy mnohokrát v špinavom oblečení. Situácia v tej oblasti bola taká zlá, že si jednoducho nemohli dovoliť práčku, ani časté návštevy práčovne. Napriek tomu, že Akbar zaviedol tmavšiu uniformu, aby sa nemusela často prať, situácia sa ešte vyostrila natáčaním videí a zverejňovaním na sociálnych sieťach.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Akbar Cook (@principal_akbar) on

Obete šikany tak radšej zostali doma, ako by mali zažiť hanbu. Pre Akbara bola posledná kvapka hádka medzi študentkou a strážnikom pri vstupe, kedy dievča nechcelo ukázať obsah svojej tašky. Ako neskôr vysvitlo, študentka v nej mala špinavé oblečenie.

Riaditeľ sa rozhodol založiť projekt Clean Start, ktorý plánoval zaviesť práčovňu na školách. Napriek prvotným neúspechom sa po dvoch rokoch podarilo Akbarovi nájsť sponzora na realizáciu tohto projektu. Miestna energetická spoločnosť nie len že finančne prispela v prepočte niečo cez 20 tisíc eur, ale aj poskytla svojich pracovníkov. Časom sa vďaka grantu a darom aj z iných miest stala práčovňa plne funkčná od 15 do 18-tej hodiny, s piatimi výkonnými práčkami. Dokonca aj pracie prostriedky zažali dostávať pravidelne do daru od dobrých ľudí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Akbar Cook (@principal_akbar) on

Vďaka tomuto inšpiratívnemu príbehu sa stal Akbar slávnym a mediálne známym. Navštívil napríklad aj talk show Ellen DeGeneres, kde mu darovali pre školu 50 tisíc eur. Akbar však neostal len pri tomto projekte a pred štyrmi rokmi aj vďaka darovaným peniazom rozbehol program „Turned on Light“, ktorý umožňuje študentom tráviť piatok večer aktivitami v škole. Študenti si môžu prísť napríklad zašportovať, využiť školské nahrávacie štúdio, hrať biliard, video hry, alebo sa len najesť z pripraveného menu. Vďaka tomuto programu trávia študenti večer zmysluplne, bez pokušenia páchať trestnú činnosť. Ani tento program nezostal bez povšimnutia a 17 mája navštívila školu Oprah Winfreyová, ktorá ho podporila šekom na viac ako 500 tisíc eur.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Akbar Cook (@principal_akbar) on

Tento krásny príbeh nám dáva nádej, že ak robíme niečo s celým srdcom a nevzdávame sa, ovocie sa dostaví. Čo poviete?

adme.ru

Najnovšie články