Japonské dôchodkyne sa nechávajú dobrovoľne zatvárať do väzenia. Dôvod vás prekvapí a zároveň zarmúti

Lucia Mužlová

Podľa portálu Bloomberg  je až 1 z každých 5 uväznených žien v Japonsku seniorkou, pričom väčšina z nich spáchala mierne zločiny, ako napríklad kradnutie tovaru v supermarketoch. Príčinou nie je nová vlna kriminality, ale niečo oveľa smutnejšie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Od roku 1980 do roku 2015 sa počet japonských seniorov žijúcich osamote vyšplhal až takmer k 6 miliónom. Kým v minulosti bolo tradíciou, aby sa rodiny a komunity starali o svojich starších spoluobčanov, v súčasnosti je to pre mladšie generácie čoraz ťažšie. V roku 2017 dokonca Tokio uskutočnilo prieskum s naozaj zarmucujúcim výsledkom. Zistili, že viac ako 50 percent seniorov obvinených z krádeží žili predtým osamote a 40 percent nemali žiadnych príbuzných, na ktorých by sa mohli obrátiť.

To, že majú vlastný dom a rodinu ešte neznamená, že majú miesto, kde sa cítia ako doma. Cítia sa nepochopené a unavuje ich byť iba niekým, kto vykonáva domáce práce,“ uviedol pre Bloomberg hlavný dozorca ženského väzenia blízko mesta Hirošima, Yumi Muranaka.
Elderly Japanese Women
Jeho záver potvrdzuje aj 80-ročná obyvateľka Japonska, ktorá sa cíti unavená a zničená zo šiestich rokov starania sa o svojho ťažko chorého manžela. Tvrdí, že v čase, keď prvýkrát kradla, mala síce peňaženku plnú peňazí, no nemala pocit, že sa má kam vrátiť domov. „Bála som sa s niekým hovoriť o svojich problémoch, lebo som sa hanbila. Hľadať pomoc vo väzení sa mi zdalo ako jediná možnosť,“ dodáva.

Ženy seniorky sú taktiež považované za viac ekonomicky zraniteľné ako muži v rovnakom veku. Potvrdzuje to aj fakt, že podľa oficiálnych štatistík žije takmer polovica ženskej populácie Japonska nad 65 rokov v chudobe.

Väzenie týmto ženám poskytuje šancu utiecť zo svojich domácností a svojej samoty. Tvrdia, že ich život je za mrežami oveľa jednoduchší, aj keď si ich rodiny často myslia, že trpia psychickými chorobami a mali by byť umiestnené v ústave. „Vo väzení môžem byť sama sebou a slobodne dýchať,“ tvrdí jedna seniorka, ktorá chce ostať v anonymite.

Foto: maxpixel.net

Aj keď je tento problém smutný sám o sebe, problémy Japonska nekončia pri samote, ktorú jeho starší obyvatelia pociťujú. Kvôli nárastu seniorov vo väzeniach sa väzenskí dozorcovia musia vysporiadavať s problémami, akými sú napríklad inkontinencia. Mnoho z nich tvrdí, že sa cítia viac ako ošetrovatelia než ako dozorcovia. Vyše tretina ženského personálu väzníc dalo počas troch rokov výpoveď, čoho výsledkom je vážny nedostatok väzenských pracovníkov.

Navyše sa vo väzniciach výrazne zvýšili výdavky za zdravotnú starostlivosť väzňov, a to až o 6 miliárd jenov (45 miliónov eur) za rok 2015, čo robí celkovo nárast 80 percent od roku 2005.

A aj keď Japonsko v roku 2016 prijalo zákon, ktorý má bývalým väzňom zaistiť pomoc od japonského sociálneho systému, podrobnejšie riešenie problému so seniorkami vo väzení je zatiaľ v nedohľadne.

Pozri aj: Takto vyzerajú cely väzníc z celého sveta. Niekde sa majú väzni ako v bavlnke, inde by ste neprežili ani jeden deň

indy100.com

Najnovšie články