Je med naozaj zázračný liek pre všetkých jarných alergikov? Po prečítaní tohto článku vtom budete mať konečne jasno

Monika Miková Zdravie

med/ Foto: pixabay

Med – sladká, lepkavá tekutina, ktorú vytvárajú predovšetkým včely špecifickým spôsobom. Pre svoju vynikajúcu chuť sa teší rastúcej obľube spomedzi sladidiel. Nekazí sa a má liečivé či antibakteriálne účinky. A to nie je všetko.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by kayenowaczyk (@kayenowaczyk) on

Jarné obdobie sa nám pomaly, ale isto rozbieha. V prírode vidíme rásť a kvitnúť prvé kvety a krajina sa začína zelenať. Alergici však zažívajú teror v podobe slziacich očí a plného nosa. A táto trpiaca skupina sa každým rokom rozširuje, pretože alergikov pribúda.

Keďže sa blíži sezóna, začínajú sa vynárať návody a rady o tom, ako skvele zaberá prírodný med na rôzne typy alergií. Niektorí dokonca tvrdia, že vďaka medu sa môžete stať imúnni voči alergiám.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MAhoney Arı Ürünleri (@ma_honey.tr) on

Kde je pravda?

David Erstein certifikovaný alergiológ a imunológ vás sklame. Pre womenshealthmag povedal nasledovné: „Napriek sladkej chuti, med nedokáže odstrániť žiadnu alergiu.“ Povery sa zakladajú na predpoklade, že med je tvorený sezónnym peľom, a preto by mal odstraňovať alergie podnietené práve trávami, stromami a burinami, ktorých peľ sa šíri vzduchom. Neexistujú žiadne relevantné štúdie, ktoré by tieto hypotézy potvrdili.

Pre potvrdenie hypotézy by výskumníci museli skupine alergikov podávať len čistý, prírodný, lokálny med. Tento med by sa musel podrobiť rozboru, či neobsahuje syntetické látky. Žiaden takýto výskum neprebehol a preto, ak liečite svoju alergiu medom a gratulujete si k tomu ako skvele zaberá, žiaľ pôjde len o placebo efekt.

Dr. Erstein ďalej tvrdí: „Ak nie ste zástancom liekov proti alergiám, ktoré vás otupujú a uspávajú, siahnite po imunitnej terapii.“ Predstavuje síce zdĺhavý proces a veľký záväzok, ale jej účinky sú badateľné. V podstate ide o vystavovanie organizmu zvyšujúcemu sa množstvu alergénov, aby si telo vytváralo väčšiu toleranciu voči nim. Niečo podobné ako očkovanie. Viac informácií sa môžete dozvedieť u svojho lekára alebo priamo na oddelení alergiológie.

womenshealthmag.com
0
Komentovať (0)