Je to láska alebo závislosť? 6 varovných znakov, v ktorých majú odborníci jasno

Foto: unsplash

Karanténa mnohým párom ukázala, v akom stave je ich vzťah. Kým niektorí si užívali, že môžu stráviť čas spolu, druhí si začali liezť veľmi rýchlo na nervy. Niektorí zistili, že možno nie sú v takom vzťahu, v akom chceli byť alebo, že musia na sebe ešte veľmi pracovať. 

Ako informuje portál Insider, neustále strávený čas s partnerom a malá interakcia s vonkajším prostredím však môže byť priestorom na to, aby sa vytvorila závislosť. Závislosť od lásky je zúfalá potreba nájsť niekoho, koho milujem, a to na základe iracionálneho strachu z odmietnutia alebo z toho, že človek zostane sám.

Podľa Psychology Today až 3 až 10% populácie zápasí s nejakou formou patologickej lásky. Podľa doktorky Becky Whetstone, terapeutky, ktorá sa špecializuje na závislosť na láske, sa to prejavuje veľmi podobne ako u narkomanov. Keď je človek závislý od svojho partnera, začne strácať kontakt s realitou. Toto je niekoľko znakov, ktoré sa prejavujú, pokiaľ ste závislý na láske.

Foto: unsplash

Máte strach, že vás partner opustí

Všetci, ktorí sú závislí na láske, sa obávajú hlavne toho, že ich partner opustí a zostane sám. Napriek tomu, že môže byť vo vzťahu všetko v poriadku, človek, ktorý je závislý na láske je vo vzťahu k danej osobe priam posadnutý, nikdy sa necíti v bezpečí a svojmu partnerovi priam nedôveruje. Je neistý a úzkostlivý.

Vyhýbanie sa emočnej intimite

Závislosť od lásky sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Buď posadnutosťou, alebo vyhýbaním sa intimite. Práve preto, lebo sa boja ukázať, ako veľmi sú od lásky druhej osoby závislí. Často sa dokonca tvária, že sa ich to netýka v domnienke, že im to potom ublíži menej. Často sa preto točíte v kruhu v toxickom vzťahu, ktorý vám ubližuje.

Foto: unsplash

Neustále premýšľate o druhej osobe

Nie je to, že si na danú osobu spomeniete, keď vidíte romantický film alebo počujete peknú pesničku. Ide vyslovene o posadnutosť, kedy ste schopný pre udržanie vzťahu urobiť čokoľvek. Často sa to prejavuje ako stopovanie, prenasledovanie, hrozenie a môže to byť veľmi nebezpečné.

Váš partner je jediná vec, vďaka ktorej sa cítite dobre

Pocity pozitivity, sebaúcty, toho, čo je váš zmysel života, sa vám neustále spája len s jednou osobou a teda s vaším partnerom. Ste závislý od pozitívnych pocitov, čo je v podstate logické, ale spôsobuje vám ich iba vedomie, že ste so svojím partnerom. Musíte sa však sústrediť sami na seba a nevidieť šťastie len vo vašom partnerovi, akokoľvek ťažké to je.

Problémy z detstva

Jednou z hlavných vonkajších príčin závislosti na láske je podľa psychologičky niečo, čo sa nazýva „hlad po matke“ teda skôr túžba po matke, ktorá vás bezpodmienečne milujúcej matke, ktorá vám v detstve chýbala. Mnohí ľudia, ktorí sú závislí na láske, majú nevyriešený vzťah so svojou matkou, poprípade sa odcudzili alebo sú si veľmi vzdialení. Takto sa snažia vyplniť dieru z detstva a nahradiť to, čo im v minulosti chýbalo.

Foto: unsplash

Máte pocit, že váš partner je jediná vec, pre ktorú sa oplatí žiť

Váš vzťah nie je založený na láske, ale na toxickom základe. Rozchod s ním by pre vás znamenal smrť, a to bez ohľadu na to či ste v zdravom, alebo škodlivom vzťahu. Vy možno aj viete, že je to pre vás zlé, ale nemôžete to zastaviť. Je to jednoducho nutkanie, že musíte byť neustále s tým človekom. Keď vám ten človek lásku nedáva, môžete sa cítiť nekompletne a môžete mať pocit, že už nemáte ani ten najmenší dôvod na život. Asi je jasné, že to nie je pravda.

Podľa psychologičky je však základ uvedomiť si, že máte takýto problém. Do istej miery môže byť závislý na láske každý z nás, musíte však odhadnúť tú zdravú mieru.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: