Jedným z najväčších klenotov Slovenska je Slovenský raj: Toto je 5 najkrajších miest, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák

Lucia Mužlová

Národný park Slovenský raj má skutočne príznačný názov. Krásy, ktoré príroda vytvorila na východnom Slovensku, v Spišskom regióne sú skutočným rajom našej krajiny. Aj preto sú miesta v Slovenskom raji považované za najkrajšie turistické zaujímavosti Slovenska. Koľko z nich ste už navštívili? Prezrite si rebríček 5 najkrajších lokalít Slovenského raja, ktoré by mal určite navštíviť každý jeden z nás.

Článok pokračuje pod videom ↓

Suchá Belá

Asi najnavštevovanejšou trasou v Slovenskom raji je dolina potoka Suchá Belá. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Priechod dolinou trvá približne 2 hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja.

Wooden ladders in Suchá Belá gorge
Sucha Bela
Turistická trasa naprieč Suchou Belou je síce dlhá len 4 kilometre, no i tak nie je jednoduchá. Nájdete tu totiž niekoľko rebríkov, ktoré vám pomáhajú zdolať jednotlivé vodopády. Najvyšší, Mišov vodopád, pritom meria až 29,5 metra. Navyše nezabúdajte, že podobne ako väčšina podobných trás, ktoré vedú cez rokliny Slovenského raja je aj Suchá Belá jednosmerný chodník.

Prielom Hornádu

V poradí asi druhý najznámejší a najnavštevovanejší kúsok z nášho Raja. Dĺžkou však tento kaňon obsadzuje prvé miesto na Slovensku. Rebríky, mosty, reťaze. Všetko to, čo Slovenský raj vystihuje, v Prielome Hornádu nájdete. Trasa, ktorá vedie celý čas popri rieke ponúka skvelé divadlo aj v zime. Ak počasie praje, vytvorí sa tu totiž 12 kilometrov dlhé klzisko.

Prielom Hornádu - Mnísi Skaly
Prielom Hornádu
Asi 16 kilometrov dlhú trasu, vytvoril Hornád zarezaním sa do tvrdej skaly počas tisícky rokov. Skalné steny tu miestami dosahujú výšku až 300 metrov. Kto nechce prekonávať 7 mostov, 320 metrov reťazí, 140 stúpačiek a 70 metrov drevených lávok môže sa Prielomom Hornádu preplaviť na požičaných člnoch.

Tomášovský výhľad

Slovenský raj to nie sú len rokliny, tiesňavy, rebríky a reťaze, ale aj nádherné výhľady. A medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie nepochybne patrí Tomášovský výhľad. Až 200 metrov vytŕčajúci skalný útvar, vyčnieva nad okolitou krajinou vo výške 146 metrov. Ponúka pohľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, ale aj Tatry. Okrem turistov je obľúbeným miestom aj pre nadšencov horolezectva.

Tomasovsky vyhlad view in Slovak Paradise
Tomasovsky vyhlad

Dominantné miesto v tejto oblastí lákalo ľudí už od pradávna. Aj preto tu pravdepodobne v roku 1889, vznikla prvá turistická útulňa v Slovenskom raji. Horolezci zdolali Tomášovský výhľad po prvý raz v roku 1938 a dnes na stenách existuje viac ako 100 horolezeckých ciest. Aj turistických trás je tu nemálo. Na Tomášovský výhľad sa teda môžete dostať podľa svojej chuti hneď z niekoľkých smerov.

Zejmarská roklina

Zo severnej strany Slovenského raja sa nakoniec presunieme aj na stranu južnú. Väčšina turistických trás za symbolickými rebríkmi a vodopádmi národného parku, má poväčšine dlhší nástup. Zejmarská roklina je však celkom iná. Najkratšia roklina Slovenského raja napriek malej dĺžke ponúka presne to, čo chce turista v Slovenskom raji zažiť.

Zejmarská Roklina, Slovensky Raj

Zejmarská roklina je prvou a jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja. Ako sme už spomínali, ide o najkratšiu roklinu, ktorej dĺžka dosahuje asi 1 kilometer. Celou roklinou prejdete pomalým tempom asi za jednu hodinu. To z nej robí atraktívnu lokalitu najmä pre rodiny s deťmi, kde sa aj najmenší turisti môžu stretnúť so svojím prvým dobrodružstvom v Slovenskom Raji.

Stratená

Neďaleko obce Stratená nájdete hneď niekoľko zaujímavostí, ktoré týmto zhrnieme do jednej lokality. Asi najväčším lákadlom je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá preslávila Slovensko po celom svete. Ďalšou zaujímavosťou je Stratenský kaňon, ktorého náučný chodník sa stal prvým svojho druhu. Je totiž vhodný aj pre vozíčkarov. Náučný chodník má dĺžku asi 1,1 kilometra svojimi krásami pripomína akúsi zmenšeninu už spomínaného Prielomu Hornádu.

penzionborovica.sk

248IMG_9243 Ice Cave

Ak prichádzate do Stratenej zo západu, potom prechádzate prvým cestným tunelom na Slovensku. Z malebnej dedinky baníckeho pôvodu, ktorá vás svojou atmosférou určite očarí, sa môžete dostať na ďalší z prekrásnych výhľadov Slovenského raja. Havrania skala, ktorá sa týči nad dedinou vo výške 1156 metrov je nepochybne najkrajším výhľadovým bodom južnej strany národného parku.

Pozri aj: Zabudnite na Plitvické jazerá. Týchto 8 čarovných miest v Chorvátsku vám vyrazí dych

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk (Lukáš M.)

Najnovšie články