Karanténu už porušilo viac ako 1000 Slovákov. Polícia je v takomto prípade nekompromisná

TASR Ešte viac

FOTO TASR - Oliver Ondráš

Polícia zistila 1165 prípadov porušenia karantény osôb. Informuje o tom na sociálnej sieti v súvislosti s opatreniami na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

Porušenia v prípade právnických osôb, reštaurácií a podobne zistila v 327 prípadoch. Povinné nosenie rúška nedodržalo 293 ľudí, uvádzajú policajti. Porušovateľov karantény môžu ľudia nahlasovať na číslo 158 alebo 159. Polícia pripomína, že za porušenie karantény je pre fyzické osoby udelená pokuta vo výške 1659 eur. Pre právnické osoby a ich porušenie nariadení je pokuta 20.000 eur.

Foto: TASR/AP

Podľa prezidentky sa šírenie na Slovensku mierni

Slovensku sa podarilo spomaliť šírenie nového koronavírusu. Po stretnutí s epidemiológmi a ekonómami v Prezidentskom paláci to v utorok uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ľuďom poďakovala za zodpovedný prístup. Odborníci podľa prezidentky označili za hlavné podmienky toho, aby sa život mohol začať vracať do normálu, pripravenosť zdravotníckeho systému.

Sledujú situáciu v rómskych osadách

„To znamená, aby naše nemocnice a lekári prvého kontaktu boli pripravení z hľadiska počtu aj odbornosti na situáciu, ktorú epidemiológovia predpokladajú,“ komentovala hlava štátu. Ďalšími oblasťami sú napríklad cielené testovanie ľudí, ktorí by mohli byť nositeľmi ochorenia COVID-19. Dôležité je podľa odborníkov tiež sledovať situáciu v rómskych osadách, zariadeniach pre seniorov a karanténnych zariadeniach.

Stále nemáme vyhraté

Priaznivý vývoj potvrdil i hlavný hygienik Ján Mikas. Zároveň však dodal, že „stále sme ešte nevyhrali“. Skutočný stav sa ukáže podľa neho po dvoch týždňoch, keď budú známe výsledky testovania z rómskych osád i karanténnych centier. Lepšie sa tak bude dať predpovedať, aký bude vývoj šírenia vírusu.

Foto: TASR/AP

Zmierňovanie opatrení záleží aj na situácii v okolitých európskych krajinách. Dodal, že si uvedomuje aj ekonomickú stránku veci.Prezidentka po stretnutí ocenila, že pohľady epidemiológov a ekonómov nestoja pri situácii s novým koronavírusom proti sebe. Možno v nich nájsť podľa nej množstvo prienikov.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: