Každý jeden deň riskujú svoje životy. Deti vo Vietname sa do školy prepravujú v plastových vreciach

Monika Miková Ešte viac

Foto: pxhere

Niekedy si ani neuvedomujeme, že niečo, čo pre nás každodenne predstavuje úplne banálnu situáciu sa inde považuje za výsadu. V krajinách, kde sa pravidelne strieda sucho a dažde je veľkou výsadou aj taká cesta do školy. Kým slovenské deti prejdú pár ulíc pešo, mestskou dopravou alebo ich zavezú rodičia, deti vo Vietname cez rozvodnené rieky riskujú životy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Samuel Baba | Lille (@baba_sam) on

Riskantná cesta

Dedinčania každodenne v období dažďov, keď sú mosty zaplavené, riskujú svoje životy, aby deti dopravili do školy. Nedávno portál Vov priblížil takúto cestu rodičov a ich detí. V dedinke Huoi Ha prenášajú svoje deti z jedného brehu rozvodnenej rieky Nam Chim na druhý v plastových vreciach. V období sucha deti z okolia využívajú bambusové mosty a v období dažďov jednoduché rafty. Väčšinou je rieka tak rozvodnená, že keby išli sami, utopili by sa. Raft by sa prevrátil a tlak vody by ich strhol pod hladinu. Otec jedného z detí preto prišiel so zaujímavým nápadom, prenášať deti z jednej strany na druhú v plastovom vreci.

Miestna reportérka Na Sang z portálu Vov sa vyjadrila: „Varovali sme tunajších obyvateľov pred rizikami prenášania detí v plastových vreciach. Rýchlo prúdiaca voda však taktiež môže prevrátiť plte, takže si musia vybrať jeden, alebo druhý spôsob. V minulosti tu došlo k zraneniam, keď sa miestnemu obyvateľovi prevrátila bambusová plť v silnom prúde rieky.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Photographer Svetlana Smirnova (@s_nova_photo) on

Dedinčania si uvedomujú riziká a najradšej majú svoj most, ale keď je zaplavený, musia riskovať. Navyše, cesta detí nekončí len prenesením z jedného brehu na druhý. Musia kráčať do školy ešte ďalších 5 hodín. Preto deti zostávajú počas týždňa v škole a vracajú sa domov až na víkend. Je to nebezpečné no i napriek tomu to robia, pretože si uvedomujú dôležitosť vzdelania. Keď vám bude vaše dieťa odvrávať, že sa mu nechce ísť do školy, pripomeňte mu príbeh týchto detí z dediny Huoi Ha. Zároveň je to príbeh, vďaka ktorému si uvedomíme, za čo všetko môžeme byť vďační.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: