Kde vo svete žijú vaši menovci? Táto mapa vám ukáže, v ktorej krajine ich máte najviac

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pxhere

Priezviská ako Horváth, Kováč, Tóth alebo Baláž patria na Slovensku k tým najčastejším. Všade vo svete nájdete priezvisko, ktoré sa jednoducho vyskytuje často. Štatistiky hovoria, že mnoho z nich vyplýva práve z minulosti, kedy ľudia dostávali priezviská podľa povolania, ktoré vykonávali, u nás napríklad Kováč, v iných krajinách Smith (kováč) alebo Müller (mlynár).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matheus Bittar (@math_bittar) on

Portál Forebears zmapoval až 11 miliónov priezvisk po celom svete. Pokiaľ je veľký nápor na stránke, môže sa stať, že bude dočasne nefunkčná. V tom prípade len počkajte a skúste to o čosi neskôr.

Podobný projekt vytvoril aj Jakub Marian, pričom na jeho stránke môžete nájsť mapky s krajinami a tými najpopulárnejšími priezviskami. Ako môžete vidieť na mapách, priezviská v strednej Európe sa často opakujú, len sa inak vyslovujú. Je to aj z dôvodu, že mnohé krajiny majú jazyky, ktoré patria do tej istej skupiny jazykov, napr. germánske alebo v našom prípade slovanské. Jakub spracoval aj mnoho iných zaujímavých máp, napríklad to, ako sa najpopulárnejšie výrazy ako „Veselé Vianoce“ povedia v iných jazykoch a pod.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mapas mundiales (@mapas_mundiales) on

Ak sa chcete pozrieť aj na slovenskú mapu priezvisk, na tomto odkaze môžete sledovať, kde všade sa vaše priezvisko vyskytuje. Nevypátrate síce pôvod svojho priezviska, no ukáže vám miesta s najčastejším výskytom. Keďže stránka má svoje muchy, odporúčame si skúsiť vyhľadať priezvisko aj cez tento nástroj, a to konkrétne cez online slovník jazykovedného ústavu.

Tip pre cyklistov a bežcov

Projektov, kde sa ľudia zaoberajú tvorbou zaujímavých mapových výstupov je naozaj mnoho. Medzi zaujímavé patrí aj interaktívna mapa, kde si môžete pozrieť najčastejšie trasy, ktoré ľudia prejdú na bicykli, alebo cez ktoré bežia. Hlavne vo svete sa táto fitness aplikácia teší úspechu. Môžete si cez ňu totiž pozrieť, ktorá trasa je najmenej frekventovaná a na tú sa vydať. Nájdete ju na tomto odkaze.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jenna 🏳️‍🌈 (@jenna.runs) on

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: