Keď ho požiadali o pomoc, nezaváhal ani chvíľu. Profesor Krčméry testoval ľudí bez domova

Foto: Facebook (Oáza - nádej pre nový život, n.o.)

Napriek tomu, že profesor Krčméry už nie je súčasťou krízového štábu, aj tak pomáha tam, kde pomôcť môže. Len pred týždňom dostal žiadosť o pomoc, ktorej bez váhania vyhovel.

Okrem dôchodcov a chorých ľudí patria medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré sa môžu nakaziť koronavírusom, práve ľudia bez domova. Nemajú možnosti dodržiavať dostatočnú hygienu a ani odporúčania, ktoré nám boli nariadené, teda sociálny dištanc alebo izolácia. Útulky pre bezdomovcov sa museli po prísnych opatreniach zavrieť a prestala sa vydávať strava. Bezdomovci teda nemali žiadne možnosti, ako sa postarať o svoje zdravie.

Na problém poukázal farár

Ľudia, ktorí boli v čase vypuknutia pandémie v takýchto zariadeniach, nemohli vyjsť von, ale tí, čo to nestihli, zase nemohli ísť dnu. Na tento problém poukázal farár Peter Gombita, ktorý vedie neziskovú organizáciu Oáza- nádej pre nový život. Farár pre denník Korzár povedal, že hoci sme všetci dodržiavali hygienu a karanténu, bezdomovci chodili po vonku, neumytí, bez rúšok a s alkoholom v ruke.

Profesor Krčméry pred týždňom pomáhal bezdomovcom

O pomoc požiadal aj profesora Vladimíra Krčméryho, ktorý na jeho žiadosť odpovedal a so svojím tímom z Vysokej školy sv. Alžbety a ďalšími organizáciami ako napríklad nadáciou Dedo či organizáciou Equita, prišiel testovať bezdomovcov do Košíc. Nešlo však len o testovanie na koronavírus. Na Facebooku informovala nadácia Oáza o tom, že ich testovali aj na ďalšie veci.

Sú neuveriteľne vďační

“Veľké „ďakujeme“ – veľké „ pán Boh zaplať“ pánovi profesorovi Krčmérymu, ktorý so svojim tímom z Vysokej školy sv. Alžbety, nadáciou Dedo a organizáciou Equita (8 lekárov, približne 12 členov zdravotníckeho a sociálneho personálu) v dňoch 19.-20.5.2020 testoval našich klientov na vírusové ochorenie COVID-19. Tento tím ošetroval našim núdznym rany, meral tlak, hodnoty glukózy v krvi a zároveň viedol vľúdny rozhovor s nimi,” napísali.

Sú to anjeli

„Pre mňa to bol šok – vidieť s akým nasadením, veľkou ochotou a láskou pracovali s našimi ľuďmi. Cítim sa tak „maličký“ po tomto zážitku, mám pocit, že týmto ľuďom „nesiaham ani po päty“. Myslím, že sú to anjeli, ktorých posiela PÁN BOH, aby cez ich život a prácu mohol zasahovať do našich bežných životov. Ešte raz: VEĽKÉ PÁN BOH ZAPLAŤ!“ povedal farár Peter Gombita

2
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: