Keď sa naučíte vyrobiť domáce náplne do umývačky riadu, už nikdy si ich nekúpite v obchode! Sú 10-krát lacnejšie ako tie, ktoré dostať kúpiť


Umývačky riadu sú už niekoľko rokov skvelým pomocníkom v domácnosti. Z dlhodobého hľadiska vedia ušetriť čas a rovnako i množstvo vody, ktoré sa spotrebuje pri ručnom umývaní riadov. Používanie klasických tabliet je však zbytočne predražené a ich zloženie nemusí byť vždy najlepšie. Prečo umývať riady, z ktorých potom jeme zmesou „chémie“, keď si môžeme ekologickejšie tablety vyrobiť aj doma? Navyše to znamená ďalšie ušetrené peniaze. 

commons.wikimedia.org

Vďaka nasledujúcemu návodu si aj doma veľmi rýchlo a jednoducho vyrobíte čistiaci prostriedok do umývačky riadu. Zopár surovín, ktorých cena znamená ušetrené peniaze oproti tabletám do umývačky z obchodu. Šetrnejšie tabletky bez zbytočných prísad sú skvelou voľbou, ktorá si dokáže skvele poradiť aj s tým najšpinavším riadom.

commons.wikimedia.org

Obyčajné suroviny, ktoré má v domácnosti určite každý, si skvele poriadia nielen so znečistením, ale aj s mastnotou a navyše skvele zmäkčujú vodu. Aj keď sú použité suroviny neškodné, kvôli možným kožným prejavom, napríklad aj z dôvodu alergií, sa odporúča použiť rukavice na ochranu rúk.

Budeme potrebovať:

2 poháre jedlej sódy

1 pohár soli

1 pohár vody

1/2 pohára kyseliny citrónovej

5 kvapiek éterického oleja z citrónovej trávy (voliteľné)

Postup:

Recept začneme prípravou sódy, ktorú najprv z pohára vysypeme na klasický plech na pečenie. V tejto fáze použijeme len polovicu z pripravenej sódy, teda jeden pohár. Následne ju pečieme v rúre vyhriatej na 200 stupňov asi 30 minút. Počas pečenia však sódu sledujeme a občas pomocou lyžice alebo varechy premiešame, aby sa nám nepripálila na plech. Takéto zdanlivo čudné pečenie sódy je skvelé na jej zmäkčenie, vďaka čomu je sóda oveľa jemnejšia, a tým pádom vhodnejšia na umývanie riadu.

takprosto.cc

Po uplynutí pol hodiny vyberieme sódu z rúry a ešte teplú ju vysypeme do pripravenej nádoby. Pridáme k nej zvyšný pohár sódy, pohár soli a kyselinu citrónovú. Všetky ingrediencie dobre zamiešame, aby sa nám dôkladne premiešali. Potom prichádza na rad pridanie vody. Ak by sme ju však vyliali všetku naraz, spôsobilo by to nadmerné penenie, čomu sa chceme vyhnúť. Preto vodu k zmesi pridávajte postupne a vždy pred pridaním ďalšej dávky zmes najprv dôkladne premiešajte a počkajte, kým pena usadne.

Keď využijete všetku potrebnú vodu, k čistiacej zmesi môžete pridať pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorý zvýrazní vôňu produktu. Táto zložka však nie je nevyhnutná.

Nasleduje skladovanie zmesi. Pripravíme si klasickú formu na ľad a do každého „okienka“ pridáme asi 1 až 1,5 čajovej lyžičky pripravenej zmesi. S masou musíme pracovať veľmi rýchlo, pretože tuhne. Keď zmes rozdelíme do jednotlivých foriem, necháme ju postáť ešte pol hodinu, aby sa ukončil proces tuhnutia.

takprosto.cc

Hotové tablety je potrebné skladovať v uzavretej nádobe až do ich spotrebovania. Takto pripravené tablety sú finálnym produktom, ktorý stačí vložiť do umývačky. Po každom umytí riadu sa môžete spokojne usmievať vďaka ušetreným peniazom a šetrnejšej forme umývania.

takprosto.cc

Pozri aj: Sused narezal prúty z vŕby a počkal, kým sa zakorenia. Vlastnoručne vytvoril na záhrade majstrovské dielo!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov