Keď skončila vojna schmatol ju a pobozkal. Zomrel „bozkávajúci námorník“ zo slávnej fotografie, ktorú pozná celý svet

TASR Ešte viac

Foto: instagram

Námorník zobrazený na ikonickej fotografii, ako počas osláv skončenia druhej svetovej vojny na newyorskom námestí Times Square bozkáva ženu, zomrel vo veku 95 rokov. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinných príslušníkov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Atrio (@atrio_azulejos) on

George Mendonsa na danej snímke, ktorú zhotovil fotožurnalista Alfred Eisenstadt pre časopis Life, vášnivo objíma a bozkáva ženu v bielej rovnošate zdravotnej sestry. Fotografiu publikovali pod názvom „Deň víťazstva nad Japonskom na Times Square“. Eisenstadt 14. augusta 1944 nasnímal štyri zábery. Mendonsa, ktorý slúžil v Tichomorí, bol v čase vzniku fotografie doma na dovolenke.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hechos de la Historia🌎 (@hechosdelahistoria) on

Dlhé roky tvrdil, že mladým námorníkom na slávnej snímke je on, avšak potvrdilo sa to až nedávno vďaka moderným technológiám rozpoznávania tváre. Ženou z fotografie je Greta Friedmanová, ktorá zomrela v roku 2016 ako 92-ročná. Momentka vznikla náhodne a Mendonsa sa s Friedmanovou nepoznal. „Bežal som pred ním so svojou Leicou a obzeral sa, či sa nerysuje zaujímavá situácia. Potom som v okamihu zbadal, ako námorník schytil niečo svetlé a stlačil som spúšť. Ak by mala oblečené tmavé šaty, záber by nevznikol,“ vysvetlil fotograf.

0
Komentovať (0)