Kedy by ste mali z pláže okamžite utekať? Toto sú znaky, ktoré jasne hovoria, že sa blíži katastrofa

Hyriaková Kristína

Foto: flickr/archív TASR

Keď ide človek na dovolenku, chce si v prvom rade oddýchnuť a užiť si ju. Sú však veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Jednou z tých hlavných je v prvom rade počasie. Počasie dokáže celú dovolenku poriadne znepríjemniť. Niekedy však môže byť aj maximálne nebezpečné a my by sme mali vedieť, ako zareagovať a čo si všímať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Brightside, v roku 2004 si ľudia pri v Indickom oceáne nevšimli veľmi dôležité znaky, ktoré im naznačovali, že niečo nie je celkom v poriadku. Množstvo ľudí sa však podarilo pred tsunami zachrániť len vďaka dvom osobám, ktoré varovné znaky zaregistrovali. Bolo to desaťročné dievčatko Tilly Smith a učiteľ biológie John Chroston.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa James Schlick Outdoors (@james_schlick),

Ide hlavne o čas

Existuje niekoľko signálov, ktoré by sme si mali všimnúť. Tieto znaky by pre nás mali byť varovaním, pretože nám pomôžu rýchlo zareagovať a odísť do bezpečia. Rozhodujúcich môže byť práve niekoľko minút. Keď máte na pláži pocit, ako keby sa od vás more zvláštne vzďaľovalo, teda keď je čiara ponoru priam abnormálne nízko, je to varovanie, ktoré by ste mali brať na vedomie. Mnohí ľudia sa v tej chvíli idú pozrieť na ryby alebo začnú zbierať mušle. No stačí 15 minút na to, aby sa na vás valila prívalová vlna, pred ktorou nebudete vedieť nikam ujsť. Je potrebné, aby ste si uvedomili, že ide v prvom rade o čas.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Glenn Duffus Photography (@gd_photo),

Ďalšie znaky, že sa blíži katastrofa

Podľa American Geo Sciences nás príroda sama varuje predtým, čo sa blíži. Ako sme už spomínali, jedným z hlavných znakov je zdanlivé zníženie hladiny, kedy môžeme vidieť mušle, ryby a rôzne ďalšie veci, ktoré počas bežného dňa na pláži nespozorujeme. Vo všeobecnosti je známe, že tsunami často predchádza zemetrasenie. Okrem toho si ľudia môžu všimnúť aj veľkú aktivitu oceánu, kedy vytvára burácajúci zvuk podobný vlaku alebo prúdovému lietadlu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Alone #nazare #portugal #surf #bigwaves #ocean #bigrider #waves #fortesaomiguelarcanjo

Príspevok, ktorý zdieľa Vitor Faneca Estrelinha (@vitor_faneca_estrelinha),

Pravidlo troch

Keď sa ocitnete v kritickej situácii, je dôležité, aby ste si pamätali na číslo tri. Toto číslo totiž zahrňuje údaj, koľko človek dokáže prežiť.

  • 3 minúty bez vzduchu
  • 3 hodiny v extrémnych teplotách
  • 3 dni bez vody
  • 3 týždne bez jedla

Vždy je dôležité zachovať pokoj a zbytočne nepanikáriť. Hoci prívalové vlny tsunami sa vyskytujú najčastejšie v exotických krajinách, je veľmi dobré byť pripravený na to, čo sa môže stať. Nevedomosť dokáže byť v tomto prípade nebezpečná asi najviac.

Najnovšie články