Kedy je ideálny čas na druhé? Po prvom dieťati by ste mali otehotnieť v takomto časovom rozmedzí, tvrdia vedci

Gabriela Kinčoková Zdravie

Pokiaľ sa rozhodnete mať dieťa, je to to najkrajšie, čo vám život môže ponúknuť. No mamičky, ktoré sú presvedčené o tom, že chcú viac detí by si mali dať veľký pozor nato, aký časový rozostup si medzi pôrodom a ďalším otehotnením zvolia. Podľa najnovších štúdií vedci prišli na ideálny čas, kedy by mala žena znovu otehotnieť. Samozrejme, sú to len odporúčania.

Foto: unsplash

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už dávnejšie odporučila čakať medzi jednotlivými tehotenstvami minimálne 24 mesiacov, aby nedošlo k určitým rizikám. Nový výskum však naznačuje, že kratší časový rozostup, i keď len o rok, znižuje riziko pre matku aj dieťa. Táto informácia sa týka hlavne matiek, ktoré majú nad 35 rokov.

Tie musia počítať s rizikami ako je ťažšie počatie kvôli veku alebo prípadná nižšia plodnosť. Pri týchto problémoch sa môže čakanie 24 mesiacov zdať príliš veľa. Výskumníci z University of British Columbia a Harvardskej Chan school of Public Health sa zamerali na výsledky 148 544 tehotenstiev v Kanade s použitím záznamov o narodení, hospitalizácii a záznamoch o neplodnosti.

Foto: unsplash

Štúdia ukázala, že otehotnenie žien menej ako 12 mesiacov po pôrode je veľmi nebezpečné pre ženy každej vekovej kategórie. Výskum naznačuje, že u mladých mamičiek to môže byť neúmyselné tehotenstvo, no u starších žien nad 35 rokov ide väčšinou o plánované tehotenstvo. V obidvoch prípadoch sa však riziko spontánneho tehotenstva znižuje, keď sú tehotenstvá najmenej jeden rok po sebe. Štúdia ďalej zistila, že ženy nad 35 rokov, ktoré počali svoje dieťa 6 mesiacov po prechádzajúcom pôrode mali o 1,2% (12 prípadov na 1 000 tehotenstiev) väčšie riziko úmrtnosti matky alebo riziko vážnej choroby.

Avšak pri matkách, ktoré počali dieťa po 18 mesiacoch riziko kleslo o 0,5% (5 prípadov na 1 000 tehotenstiev). „Tu majú staršie matky dôkaz, že by mali zvážiť tak krátku vzdialenosť medzi jednotlivými pôrodmi,“ povedala autorka štúdie doktorka Wendy Normanová. Podľa doktorky Normanovej aj polovica a teda 12 mesiacov by znížilo riziko u starších matiek. „Dosiahnutie ročného časového rozmedzia by malo byť optimálne a znížia sa tak aj možné riziká,“ vysvetlila.

Mnoho rodičov sníva aj vo vyššom veku po dieťati. Táto štúdia je dôkazom toho, že je to možné, avšak treba rátať s tým, že sa môžu objaviť možné komplikácie. Každý krok je teda potrebné riešiť so svojím lekárom.

Pozri aj: Toto je modelka Adriana Sklenaříková so svojou dcérkou. Takto jej to pristane len 3 mesiace po pôrode

Gabriela, mother.ly

0
Komentovať (0)