Klimatológovia prišli s desivými správami. Mikroplasty už padajú aj z neba a to v podobe snehu

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: maxpixel

Plast nás obklopuje doslova každý jeden deň. Je súčasťou nášho bežného života, ale podľa BBC sa nachádza aj na mieste, kde by ste to určite nečakali, a to v snehu.

Mikroplasty sú všade okolo nás

Nová štúdia podľa nich naznačila, že plast je súčasťou zimy viac, ako by sme si mysleli. Nachádza sa totižto v snehu, s ktorým sa tak radi a často hrávame my, no aj naše deti.Vedci varujú, že ľudia môžu vdychovať oveľa viac plastov, ako si myslíme potom, čo zistili level znečistenia mikroplastami na miestach ako sú Arktída a Alpy.

Týka sa to aj vzdialených oblastí

Vedci vykonávali analýzu vzoriek snehu z Helgolandu, Bavorska, Brém, Švajčiarskych Álp a Arktídy. Svoje zistenia zverejnili v časopise Science Advances. Mikroplasty sa našli vo vysokých koncentráciách v snehu na všetkých miestach, dokonca aj v odľahlých oblastiach Arktídy a na ľadových kryhách. Vedci taktiež dodali, že drobné častice sa prenášajú atmosférou, a potom sú vyplavené vzduchom, najmä snehom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa unaiz zeyad (@unaizzeyad),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jock Turner (@jockturner96),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 0N3D4Y WE SHOULD (@onedayweshould),

Štúdie sa problémom budú ďalej zaoberať

Melanie Bergmann z Inštitútu Alfreda Wegenera v Nemecku uviedla: „Je zrejmé, že väčšina mikroplastov v snehu pochádza zo vzduchu.“ Podľa nej však doteraz neexistujú žiadne štúdie, ktoré by skúmali, do akej miery sú ľudia vystavení mikroplastickej kontaminácii. Väčšina výskumov sa zaoberá hlavne tým, ako absorbujeme mikroplasty z toho, čo jeme, ale nie z toho, čo prirodzene inhalujeme. Staršie zistenia z lekárskych výskumov však predstavujú dobrý odrazový mostík pre prácu týmto smerom.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: