Koľko hodín by sme mali týždenne tráviť v práci? Vedci tvrdia, že pracujeme príliš veľa

Foto: pexels

Na svete nájdete len veľmi málo ľudí, ktorí si o sebe myslia, že nepracujú veľa. Nie je to však len o tom, že máme pocit, že veľa pracujeme, podľa vedcov je to aj fakt. Nájsť rovnováhu medzi prácou a voľným časom je často veľmi ťažké, no nevyhnutné.

Hoci sa často cítime prepracovane a nemáme príliš veľa času na seba, podľa ScienceDaily majú ľudia, ktorí sú nezamestnaní alebo na materskej dovolenke majú vyššie sklony k psychickým problémom, ako sú depresie alebo úzkosti.

Klasika je osem hodín denne

Klasický pracovný čas, na ktorý sme na Slovensku zvyknutí je osem hodín denne. Veľa zamestnancov však potvrdí to, že to je len ideálny obraz pracovného času. Realita je taká, že ľudia pracujú oveľa viac, ako 40 hodín do týždňa. Dokazuje to aj výskum, ktorého sa zúčastnilo  71 113 jednotlivcov vo veku 16 až 64 rokov a ktorý bol realizovaný od roku 2009 do roku 2018. Z neho vyplýva, že pracujeme oveľa viac, ako by sme mali. Štúdia tvrdí, že by sme síce mali pracovať osem hodín, avšak týždenne.

Foto: flickr

Čo prinesie pracovníkom pohodu?

Táto doba má pracovníkom priniesť pocit šťastia a pohody. V mnohých prácach nejde ani tak o to, koľko človek urobí, ale hlavne o kvalitu. Keď niektorí ľudia stihnú svoju prácu skôr, často sa snažia len zabiť čas. Naopak, niektorí ľudia svoju prácu zase nestihnú ani počas ôsmich hodín. V každom prípade, predpokladá sa, že množstvo práce v budúcnosti nahradia stroje.

Ideálne aj pre klimatické zmeny

„Tradičný model, v ktorom každý pracuje približne 40 hodín týždenne, nikdy nebol založený na tom, do akej miery je táto práca pre ľudí dobrá,“ povedal spoluautor štúdie a sociológ Senhu Wang. Osem hodín denne je teda podľa nich ideálny stav. Iná štúdia z portálu Autonomy sa zase o trochu líši a tvrdí, že by sme mali počas týždňa pracovať deväť hodín. So štúdiami sa zhodujú aj klimatológovia, ktorí tvrdia, že krátky pracovný čas je nevyhnutnosťou, ak sa chceme vyhnúť klimatickej katastrofe.

Foto: pixabay

Určite by veľmi veľa ľudí privítalo, keby pracovali menej. Osem či deväť hodín týždenne asi predstavuje extrém, ale pravdou je, že každý človek potrebuje aj trochu oddychu. Asi nás všetkých desí predstava lekárov, ktorí sú v službe a bez spánku viac ako 30 hodín. Na druhej strane sú tu aj ľudia, ktorí svoju prácu stihnú spraviť za štyri hodiny a zvyšný čas len rozmýšľajú, ako prečkať deň. Čo si o tom myslíte vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: