Koľkokrát ste sa nadýchli, alebo koľko spadlo dažďových kvapiek. Táto aplikácia vám prezradí, čo všetko sa udialo na Zemi, od vášho narodenia až dodnes

Lucia Mužlová

Aj keď sa zdá, že sa práve nič významné vo vašom živote nedeje, každý jeden deň je poskladaný z okamihov, ktoré sa už viac nezopakujú. Znova sa nadýchnete, na Zem dopadne ďalšia dažďová kvapka, opäť vyjde a zapadne Slnko a milióny ďalších udalostí, ktoré takmer ani nevnímame. Chceli by ste vedieť, koľkokrát udrelo vaše srdce a mnoho ďalších zaujímavých vecí? Tento nástroj vám to umožní.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby ste sa všetky informácie dozvedeli, nemusíte robiť nič zložité, stačí, ak do aplikácie s názvom „You an Planet Earth„, teda „Ty a planéta Zem„, zadáte svoj dátum narodenia a vydáte sa na prieskum rôznych sekcií, ktoré aplikácia ponúka. Informácie, ktoré sa dozviete, sa nemusia týkať len vás. Aplikácia vám napríklad ukáže, koľko ľudí sa počas vášho doterajšieho života narodilo, či akú dráhu precestovala Zem po svojej orbite. Môžete sa dokonca pozrieť aj na to, koľko vĺn obmylo pláže sveta a množstvo ďalších údajov.

Napríklad, dieťa staré šesť mesiacov stihlo presnívať viac ako tri dni a srdce 50 ročného človeka urobilo už približne 5 miliárd úderov. Ak sa človek dožije stovky rokov, znamená to, že sa nadýchol počas svojho života asi 900 miliónkrát. Ani Merkúr nezaháľal a za ten čas obehol po svojej orbite 400 krát. Keby ste dnes náhodou oslavovali okrúhle 30. narodeniny, vedzte, že sa počas vášho života narodili 4 miliardy detí. Za ten čas dopadlo na Zem toľko dažďových kvapiek, že by Baltské more naplnili 152-krát a počet spadnutých snehových vločiek by pochoval Himaláje pod 282 metrovou prikrývkou snehu.

unsplash.com

Chceli by ste vedieť, aký by bol váš vek na inej planéte v našej slnečnej sústave? Aplikácia bez najmenšieho problému zistí aj to. Na takom Marse by ste totiž mohli byť niekým celkom iným. Poskytne vám tak náhľad na váš doterajší život z inej perspektívy. Ak sa pýtate, odkiaľ má aplikácia toľko údajov, tie pochádzajú z rôznych zdrojov. Do projektu pri tvorbe aplikácie sa zapojili napríklad OSN, Svetová banka, NHS a skupiny výskumníkov z univerzít v Colorade, či New Yorku.

Ak ste teda zvedaví, navštívte stránku GoCompare. Hovorca celého projektu sa vyjadril, že sa prostredníctvom údajov zhromaždených z rôznych zdrojov pokúšajú poskytnúť iný náhľad na život a existenciu, než na aký sme zvyknutí: „Naša planéta je stará 4,5 miliardy rokov a za ten čas sa toho stihlo udiať nesmierne veľa. Ľuďom chceme prostredníctvom aplikácie ukázať, koľko veľa sa toho môže udiať aj za taký krátky časový úsek, akým je jeden ľudský život.“

Ak nazriete na svet z inej perspektívy, možno vás prekvapí, ako veľmi záleží na každej sekunde a na každom nádychu.

dailymail, GoCompare

Najnovšie články