Konečne sme si tento rok kúpili živý vianočný stromček. Až teraz sme však zistili, čo všetko sa v ňom nachádza

ZuzuF Ešte viac

K Vianociam neodmysliteľne patrí vôňa čerstvo napečených koláčov, vareného vína a samozrejme ihličia. Bez dekoratívnych vetvičiek alebo živého vianočného stromčeka by sviatky neboli sviatkami. Ale zamysleli ste sa nad tým, že aj v týchto krásnych živých ozdobách môžu prebývať nezvaní hostia?

pixabay.com

Vo vianočnom stromčeku a vetvičkách môže prebývať hmyz, ktorý sme si spolu s nimi nechcene priniesli. Čo robiť v takomto prípade a ako predísť tomu, aby sa u vás udomácnili? Poradíme Vám!

Výber stromčeka a vetvičiek

Určite ste sa zamysleli, či nie je lepšie v takomto prípade zvoliť umelý stromček. Povedzme si ale pravdu, bez vône ihličia by to nebolo to pravé orechové. Predsa len, aj detičky sa viac tešia zo živého stromčeka ako z umelého. A aj preto by sme mali zvoliť živý stromček, no pred tým, ako ho donesieme domov, by sme mali spraviť pár opatrení, aby sme si domov nedoniesli aj hmyz. A to platí aj o vetvičkách. Z hmyzu by sa už deti tak netešili.

pixabay.com

Ak si myslíte, že v zime sa tohto problému nemusíme báť, tak sa mýlite. Práve v zime sa hmyz schováva pred chladom v kôre alebo v ihličí, kde hibernujú. A práve, keď sa dostanú do tepla, tak sa zobudia.

Aby ste sa vyhli takýmto neželaným hosťom, kupujte stromček alebo vetvičky výhradne od ľudí, ktorí sa na to špecializujú. Takto kúpený stromček resp. vetvičky, by mal byť v poriadku. Ak ich však zoberiete z lesa a donesiete domov, mali by ste predtým učiniť pár krokov.

Opatrenia

Pred tým, ako stromček alebo vetvičky donesiete do tepla, rozmiestnite biely papier a poriadne ich otraste nad ním.  Ak zbadáte na papieri malý čierny alebo hnedý hmyz, pravdepodobne ide o vošky. Ak nevidíte žiadnych chrobákov, poriadne ešte vetvičky a kôru prezrite, či nenájdete stopy po nich ako vajíčka či červené dierky.

pixabay.com

Napriek tomu sa nemusíte báť. Väčšinou ide o neškodný hmyz, ktorý nie je nebezpečný a hneď ako sa strom dostane do tepla, uhynú. Pozor si treba dávať iba na roztoče, ktoré sa môžu dostať na izbové rastliny a poškodiť ich.

pixabay.com

Nepodliehajte však panike! Ako sme Vám poradili, skontrolujte stromček a vetvičky trasením a očnou vizualizáciou. Existujú aj služby, ktoré sa špecializujú na takýto druh kontroly a väčšinovou nimi prejdú kupované vianočné stromčeky a vetvičky.

Pozri aj: Deti by mali spať pri mamičke až do troch rokov! Vyhlásenie odborníkov ale rozdelilo mamičky na dva tábory

                                                                                         zdroj: babskeveci.sk (Zuzu) takprosto.cc

0
Komentovať (0)