Koniec klasickým stoličkám pri školských laviciach? Muž prišiel s revolučným nápadom

Kristína Hagarová Ešte viac

Ilustračná foto: TASR - Pavol Zachar

Je nevyhnutné povedať, že veľký kus svojho života strávime sedením, a to hlavne v školskom alebo pracovnom prostredí. Jasné, je to pohodlná pozícia na to, keď potrebujete robiť hodiny veci, ktoré si vyžadujú minimálny pohyb.

Z dlhodobého hľadiska to však nie je celkom najzdravšie rozhodnutie. Okrem toho, že by ste sa mali venovať pravidelnému pohybu a cvičeniu je dôležité aj to, aby ste si vybrali správnu stoličku. Portál Bored Panda informoval o holandskom dizajnérovi Borisovi Lancelotovi, ktorý prišiel s revolučným nápadom.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený WeVux (@wevux),

Revolučný dizajn

Spoločnosť Studio Lancelot vytvorila dizajn stoličky, vďaka ktorému budú deti fyzicky aktívne aj napriek neaktívnym činnostiam v školskej lavici. Séria Active Classroom je sada ergonomického detského nábytku určeného pre školy budúcnosti. Ide o stoličky navrhnuté spôsobom, ktorý sa možno zdá veľmi zvláštny, ale podporuje zdravšie polohy pri sedení. Stoličky sú zámerne vyrobené v tvare, ktorý umožňuje deťom zaujať množstvo rôznych polôh bez toho, aby im to bolo nepríjemné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený WeVux (@wevux),

Aktívny pohyb v sede

Umožňujú aktívny pohyb v sede, stimuláciu svalovej činnosti a minimalizáciu akýchkoľvek zdravotných rizík, ktoré by mohla predstavovať dlhšia nečinnosť v sede. V súčasnosti sú k dispozícii štyri rôzne modely stoličiek. Rom, Archer, Scout a Rider. Tie predstavujú rôzne tvarované podstavce pre polohy nôh pri sedení. “Každá stolička je navrhnutá tak, aby zahŕňala minimálne štyri rôzne polohy, pretože časté variácie v alternatívnych polohách sedenia zvyšujú aktivitu svalov, ktoré by inak na bežných stoličkách zostali nevyužité,” uviedol Lancelot v rozhovore pre Dezeen.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený WeVux (@wevux),

Problémy pri dlhodobom sedení

Podľa mnohých štúdií môže dlhodobé sedenie viesť k mnohým zdravotným problémom, napríklad oslabenie svalov, problémy s hmotnosťou, zlé držanie tela a deformácia chrbtice či srdcové choroby, ale dokonca aj úzkosti a depresie. Pohyb aspoň trochu každú hodinu tak výrazne znižuje tieto riziká. V dnešnom svete kancelárskych prác a dlhé roky v škole môžu naozaj spôsobiť problémy. Studio Lancelot spolupracuje s Free University of Amsterdam a University of Groningen na výskume a získaní lepších znalostí o tom, ako môžu stoličky prispieť k zdravším triedam.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: