Koniec trblietkam na vianočných ozdobách a pohľadniciach? Mnohé spoločnosti sa rozhodli pre radikálny krok

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Napriek tomu, že je len polovica októbra, množstvo ľudí už pomaly, ale isto začína riešiť Vianoce. Tento rok budú tieto sviatky prebiehať v mnohých rodinách možno trochu inak, ako sme zvyknutí, spoločnosti sa však snažia urobiť dôsledný krok k tomu, aby boli ekologickejšie.

V posledných rokoch sa množstvo ľudí snaží premýšľať aj nad tým konzumným významom Vianoc a tým, že to nie je niečo, čo je pre našu planétu prospešné. Ako uvádza portál Unilad, množstvo spoločností sa tento rok zaviazalo, že tento rok na Vianoce zlikviduje trblietky zo svojich výrobkov, aby tým pomohli životnému prostrediu. Tento lesk je nebiologicky odbúrateľný a ukázal sa ako škodlivá a znečisťujúca látka, ktorá sa často dostane do potravy živočíchov.

Foto: unsplash

Množstvo odpadu

Odhaduje sa, že každý rok do oceánov ide 4 až 12 miliónov ton plastového odpadu, ktorý sa potom rozpadne na malé kúsky, ktoré zvieratá môžu prehltnúť. Plastové kúsky sú často toxické pre zvieratá, ktoré ich požijú a môžu ich aj zabiť, keď sa nimi žalúdok naplní. Množstvo maloobchodných predajcov sľubuje, že urobí niečo preto, aby sa znížil nárast znečistenia plastami, ku ktorému dochádza hlavne počas vianočného obdobia.

Koniec trblietkam

Spoločnosť Sainsbury’s oznámila, že tento rok nebudú na jej vianočných pohľadniciach, baliacom papieri a ani darčekových taškách žiadne trblietky. Veľký krok urobila aj Asda, ktorá uviedla, že tento rok prídu na trh s prvým udržateľným vianočným sortimentom, zatiaľ čo Tesco sa zaviazalo, že bude používať iba trblietky, ktoré sú neškodné. Spoločnosť Morrisons povedala, že úplne odstráni trblietky zo všetkých výrobkov vlastnej značky od papiera, pohľadníc a tašiek až po kvety a vence.

Foto: unsplash

Klesne množstvo plastov

Odhaduje sa, že tento rok počas sviatočného obdobia, klesne množstvo plastu na regáloch od spoločnosti Mirrosons až o 50 ton. Chcú, aby si zákazníci vychutnali sviatky bez dopadov na životné prostredie. Taktiež Waitrose a John Lewis prišli s tým, že odstránia trblietky zo svojich tašiek či pohľadníc. Ľudia si predsa môžu Vianoce vychutnať aj bez toho.

Medzitým portál Science Times zverejnil článok o štúdii, ktorá potvrdzuje nebezpečenstvo trblietok na oblečení, v make-upe a aj v ozdobách. Podľa štúdie ničia a môžu zabiť živočíchy vo vode. Škodlivé sú však podľa nich aj tie, ktoré sú označené za eko-friendly. Čo si o tomto rozhodnutí myslíte vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: