Koronavírus mohol vymrieť hneď na začiatku. Podľa vedcov tomu zabránila táto vec

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Koronavírus bol v Číne niekoľko mesiacov predtým, než sa objavil vo Wu-chane. Vedci uviedli túto hypotézu už skoro, teraz je to však už potvrdené.

Koronavírus je oficiálne na svete už rok, no podľa odborného časopisu Science bol v Číne minimálne dva mesiace skôr, než ho oficiálne potvrdili. Americký epidemiológovia zistili, že koronavírus, ktorý dokáže preskočiť zo zvieraťa na človeka, dokáže vymrieť prirodzene vo viac ako dvoch tretinách prípadov, a to bez toho, aby vyvolal pandémiu.

Foto: unsplash

Ako dlho vírus koloval?

Ako uvádza hlavný autor štúdie, epidemiológ Joel O. Wertheim, vo svojej štúdii sa snažili prísť na to, ako dho koloval koronavírus po Číne predtým, než ho oficiálne objavili. Hornú hranicu nakoniec nastavili na polovicu októbra 2019, kedy mal koronavírus začať kolovať v provincii Chu-pej.

Foto: unsplash

O koronavíruse sa predpokladá, že preskočil zo zvieracieho hostiteľa na človeka. Prvé prípady boli pravdepodobne na trhovisku vo Wu-chane, kde sa predávali ryby, ale aj mäso z rôznych zvierat. Pandémia sa však podľa vedcov nezačala na tomto mieste. Na základe štúdie odhadujú, že do novembra 2019 bol počet ľudí nakazených koronavírusom menej ako jeden. Prvého decembra 2019 pritom bolo nakazených 9 ľudí.

Foto: unsplash

Vírus prenikol do miest

Vedci tiež zistili, ako sa koronavírus správal v začiatkoch pandémie a ľudia nevedeli, ako veľmi môže ohroziť verejné zdravie. Autori štúdie tiež prišli na to, že vírus sa objavil v Číne už na jeseň 2019, no do decembra sa nedokázal poriadne šíriť. Koloval v prvom rade na vidieku a keby zostal len tam, vyhynul by už v 94,5 až 99,6 % prípadov. Celosvetovú pandémiu spustilo to, že vírus prenikol do miest, kde sa oveľa lepšie šíril.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: