Kovová tyč jej prerazila slezinu, panvu, vagínu a nohu mala zlomenú až na 11-krát. Aj takto žila bisexuálna umelkyňa Frida Kahlo


Prostredníctvom malieb dokázala Frida dokonale zachytiť fyzické, ale aj psychické utrpenie, ktoré ju počas života postihlo. Surrealizmus nie je zrovna pre každého, no pre mňa osobne je táto žena veľkou inšpiráciou už odkedy sa pamätám. Vo veku 18 rokov mala Frida ťažkú nehodu, ktorá podľa môjho názoru z časti ovplyvnila aj jej tvorbu.

frida22
wikimedia.org

Kovová tyč jej prerazila slezinu, panvu, vagínu a kolízia spôsobila, že mala nohu zlomenú až na 11-krát a mala tiež ťažko poškodenú miechu. Tieto zranenia v budúcnosti negatívne ovplyvnili jej tehotenstvo a počas života niekoľkokrát potratila a taktiež trpela po celý život veľkými bolesťami. Nevzdala to a dokonca sa postavila na nohy a s pomocou paličky dokázala chodiť. Životné udalosti, aké postihli aj Fridu, umelca veľmi ovplyvňujú. Búrlivý život so všetkým, čo k nemu patrí, ovplyvnil jej brilantnú tvorbu a pomocou týchto fascinujúcich fotografií a faktov sa aj vy môžete priblížiť k tomu, čo prežívala.

Frida mala oveľa lepší vzťah so svojím otcom. Voči matke nejavila nikdy nejaké vrelé pocity. Keď bola malá, trpela detskou obrnou a ako sama tvrdila, rodičia ju rozmaznávali.

frida1
flickr.com

Frida navštevovala od 13 rokov Národnú prípravnú školu, kde bola jednou z 35 študentiek.

frida2
wikimedia.org

Rodičia ju poslali do inej školy po tom, čo našli nevhodnú korešpondenciu medzi ňou a jej učiteľom.

frida3
casamerica.es

V škole sa Frida zoznámila s umelcom Diegom Riverom. Frida mala 15 a Diego 36 a navyše povesť sukničkára. Frida ho však milovala do konca svojho života.

frida4
laveupv.com

Rodinná fotografia, na ktorej je Frida oblečená ako chlapec. Bol to spôsob ako vyjadriť svoju chlapčenskú povahu a tak trochu aj „rebelský“ čin.

frida5
Libby Rosof

Frida často maľovala autoportréty a jej najznámejšie dielo je „Dve Fridy“.

frida8
Rubi Joselin Ibarra

V roku 1928 ukázala svoje diela Diegovi, ktorý v nej okamžite videl úžasného umelca a taktiež svoju múzu.

frida6
Archive Diego Rivera and Frida Kahlo

O ďalší rok mali svadbu a žili veľmi búrlivým životom, čo sa podpísalo aj na ich vzťahu, ktorý bol plný hádok a nevery, no aj obrovskej lásky.

frida7
Archive Diego Rivera and Frida Kahlo

Obaja sa angažovali v komunistickej politike. Frida obdivovala názory svojho manžela a obaja boli súčasťou post-revolučného hnutia známeho aj pod názvom Mexicanidad, a teda odmietali západný vplyv.

frida9
Carl Van Vechten

Frida bola výrazná sama o sebe a bola patrične hrdá na svoje zrastené obočie, tmavé vlasy a výrazné pery.

frida10
Guillermo Kahlo

Najemotívnejšie maľby vznikali práve v období, keď potratila. Známy je najmä autoportrét s názvom „Henry Ford Hospital“.

frida12
Enrique Arias


Komentáre

komentárov