Kráľovná si dnes na koberček zavolala Harryho, Williama aj Charlesa. S akým plánom príde najnovšie?

SITA Ešte viac

Foto: Chris Allerton/SussexRoyal via AP

Britská kráľovná Alžbeta II. si na pondelok zavolala na pohovor princa Harryho a chce s ním vyriešiť situáciu v kráľovskej rodine po tom, ako Harry a jeho manželka, vojvodkyňa Meghan oznámili, že sa chcú postupne oslobodiť od povinností vyplývajúcich z ich príslušnosti ku kráľovskej rodine.

Na stretnutí budú podľa britskej BBC prítomní aj Harryho otec, princ Charles, a starší brat, princ William, zatiaľ čo Meghan by sa mala s diskutujúcimi spojiť telefonicky. Podľa BBC sa nepredpokladá, že sa na pondelňajšom stretnutí celá situácia vyrieši k spokojnosti všetkých strán, podľa zdrojov z Buckinghamského paláca má ísť aspoň o naštartovanie dialógu.

Foto: archív TASR

Harryho starší brat William sa medzičasom pre britské médiá na adresu Harryho vyjadril, že je z vývoja udalostí sklamaný, ale na svojho brata už nemá vplyv. „Dohováral som môjmu bratovi počas celého života, ale už to viac nemôžem robiť. Sme samostatné jednotky,“ povedal. „Som z toho smutný. Všetko, čo môžeme robiť, a všetko, čo ja môžem robiť, je snažiť sa ich podporovať a dúfať, že raz príde deň, keď budeme všetci spievať z rovnakej stránky,“ použil William prirovnanie k zborovému spevu v kostole.

Foto: Twitter/Kensington Palace/Chris Jackson

Renomovaný britský novinár Tom Bradby, ktorý je blízkym priateľom Meghan a Harryho, v sobotu vyhlásil, že nie je pravda, že by kráľovná bola rozhodnutím Meghan a Harryho „zronená“, ako o tom predtým informovali britské médiá s odvolaním sa na zdroje z paláca. V skutočnosti je to podľa Bradbyho tak, že kráľovná najprv sama oboznámila Harryho a Meghan s tým, že s nimi v budúcnosti neráta, a ich oznámenie, že sa z kráľovskej rodiny „vzdialia“, prišlo až následne. Ak teda kráľovná teraz tvrdí, že je „zronená“, nie je to vôbec úprimné.

„V žiadnom prípade nie je pravda, že by bol palác nepríjemne prekvapený,“ vyhlásil Bradby v televízii ITV. „V čase ich neprítomnosti (počas dovolenky v Kanade – pozn. SITA) im bolo dané na známosť, že sa chystá zoštíhlenie monarchie a že oni toho už nebudú súčasťou,“ tvrdí novinár. Kráľovná Harrymu a Meghan podľa neho oznámila, že činnosť monarchie sa bude v budúcnosti sústrediť „na tých, ktorí sú na vrchných priečkach v následníctve trónu“.

Foto: archív TASR/AP

Na prvom mieste v kráľovskej línii je momentálne kráľovnin syn, princ Charles, druhý je Harryho starší brat William, nasledujú jeho tri deti a Harry je až na šiestom mieste. Meghan a Harry v stredu oznámili, že chcú odstúpiť z pozície „vyššie postavených členov kráľovskej rodiny“. „Po mnohých mesiacoch zvažovania a interných diskusií sme sa rozhodli, že tento rok začneme s prechodom k progresívnej novej role v rámci tejto (kráľovskej – pozn. SITA) inštitúcie,“ napísal mladý sympatický pár.

Vzápätí dlhoročný spravodajca BBC z Buckinghamského paláca Jonny Dymond informoval, že kráľovná je ich rozhodnutím údajne „zronená“ a „nepríjemne prekvapená“. Do sporu sa medzičasom zamiešal aj americký prezident Donald Trump, ktorý sa postavil na stranu kráľovnej a vyhlásil, že je z najnovšieho vývoja „smutný“. „Nechcem sa do toho miešať, ale prechovávam veľkú úctu ku kráľovnej, a toto by sa jej nemalo diať,“ napísal Trump v piatok na Twitter.

Je dlhodobo známe, že kráľovský palác preferuje Williama pred Harrym nielen v rámci následníctva na britský kráľovský trón – ktoré je logické a vyplýva z dlhodobých tradícií – ale nekonvenuje mu podľa všetkého ani Harryho snaha o „obyčajný život“ a jeho zameranie na ekológiu a ľudské práva, ktoré sa po svadbe s Meghan Markle len posilnilo.

Princ Harry a Meghan Markle/Foto: archív TASR

Či už pod vplyvom signálov z Buckinghamského paláca, alebo z iných dôvodov, skôr negatívny názor na Harryho a Meghan zdieľa aj veľká časť britskej spoločnosti a médií. Ako vidno z neutíchajúcich nenávistných komentárov na sociálnych sieťach a v niektorých médiách, rolu v nepriateľstve časti britskej spoločnosti k Meghan a Harrymu hrá určite aj to, že Meghan má za sebou už jedno neúspešné manželstvo, a predovšetkým to, že jej matka je černoška, čo sa podľa niektorých ku kráľovskej rodine nehodí.

Meghan s Harrym v stredu okrem iného oznámili, že chcú odteraz svoj čas deliť medzi Britániu a Severnú Ameriku. V britských médiách sa následne rozhorela živá debata, či Severnou Amerikou mysleli USA alebo Kanadu. Postupne prevážil názor, že pôjde o Kanadu, kde Meghan s Harrym celkom nedávno strávili šesťtýždňovú dovolenku a svoj pobyt v tejto krajine si nevedeli vynachváliť.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: