Kto nakoniec dostane 333-eurový príspevok na dieťa? Vláda schválila krok, ktorý mnohých rodičov nepoteší

SITA Ešte viac

Foto: maxpixel

Vláda vyplatí jednorazový 333-eurový príspevok len na tretinu detí, ktoré žijú v rodinách v hmotnej núdzi. Pôjde o domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré sa pre pandémiu COVID-19 dostali do systému pomoci v hmotnej núdzi najskôr v marci minulého roka a najneskôr v apríli tohto roka.

Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí nárok na túto dávku získa 13,6 tisíca detí, ktoré žijú v 7,2 tisíca domácnostiach. Ku koncu apríla tohto roka pritom bolo v hmotnej núdzi 45,3 tisíca nezaopatrených detí. Vyplatenie jednorazového príspevku si zo štátneho rozpočtu vyžiada 4,5 milióna eur. Rezort práce upozorňuje na to, že tieto finančné prostriedky nemá zabezpečené vo svojej rozpočtovej kapitole.

Zníženie príjmu

„Nakoľko prerušením prezenčného štúdia na školách vypadol, resp. sa znížil príjem domácností a zároveň sa zvýšili výdavky domácností s nezaopatrenými deťmi napríklad na nákup výpočtovej techniky a na výdavky spojené s bývaním a podobne, vznikla potreba pomoci domácnostiam najviac postihnutých chudobou, ktorými sú objektívne domácnosti, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,” uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Jednorazový príspevok má podľa rezortu čiastočne vykryť finančnú ujmu, ktorú počas pandémie tieto domácnosti utrpeli a zabezpečiť tak lepšie podmienky pre nezaopatrené deti v týchto domácnostiach.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) minulý týždeň informoval o tom, že deti z rodín s čistým príjmom z práce do sumy 1 470 eur by mali v tomto roku dostať nižší, 200-eurový príspevok na dieťa.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: